CZG-12 jest potęgą!

Środa 15 marca 2017

Celowy Związek Gmin (CZG-12) w Długoszynie gm. Sulęcin został w ubiegłym roku wyróżniony prestiżową statuetką podczas finału konkursu „Firma Roku” za wprowadzone innowacje. Dotychczas Związek był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. tytuł Mecenasa Polskiej Ekologii i Lidera Polskiej Ekologii 2003, nagrody w ogólnopolskim konkursie o Puchar Recyklingu: statuetka REKARTON za zbiórkę opakowań po płynnej żywności (2008, 2011), Srebrną Puszkę (za zbiórkę puszek aluminiowych w 2011), statuetkę Lider Zbiórki Tworzyw (2016) za zbiórkę opakowań z tworzyw sztucznych. Jest to cenne i zobowiązujące dla lidera województwa lubuskiego w gospodarce odpadami.

- Zgodnie ze statutem zajmujemy się szeroko pojętą gospodarką odpadami, edukacją ekologiczną oraz rekultywacją starych, nie spełniających norm składowisk odpadów – mówi Tadeusz Pietrucki, prezes zarządu. – Swoje zadania realizujemy na terenie 15 gmin członkowskich, są nimi – Bledzew, Cybinka, Dębno, Górzyca, Kostrzyn nad Odrą, Krzeszyce, Lubniewice, Łagów, Międzyrzecz, Ośno Lubuskie, Rzepin, Sulęcin, Słońsk, Torzym oraz Witnica. Jest to znaczny obszar, blisko 3500 km², zamieszkały przez ponad 150 tys. mieszkańców. Naszą dewizą jest – Jesteśmy po to, by chronić środowisko. To mocne hasło i mające w pełni swoje pokrycie. Jest jednak pewien warunek, lokalna społeczność musi być proekologiczna w szerokim tego słowa znaczeniu. Selektywna zbiórka odpadów do odpowiednio oznakowanych pojemników jest podstawą wspólnego działania. Mówię tutaj o opakowaniach plastikowych, aluminiowych, stalowych czy makulaturze. Nie inaczej rzecz ma się w odniesieniu do zużytych baterii, są one znacznym zagrożeniem poprzez zawarte w nich związki metali. Wrzucajmy je do specjalnych pojemników, które są w placówkach oświatowych, urzędach, sklepach czy innych miejscach. Realizujemy program zbiórki bioodpadów. Odpady organiczne mamy w domu jak i ogrodzie. Poważnym problemem są elektrośmieci, które zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektronicznym i elektrycznym nie mogą być łączone z innymi śmieciami. Nasz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych jest w pełni przystosowany do realizacji zadań związanych z szeroko pojętą gospodarką odpadami. Zatrudnionych jest 76 osób, w tym 10 personelu administracyjnego. Praca kierowców, wagi i na hali sortowniczej jest dwuzmianowa.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych obejmuje teren 14 ha. Jest tutaj kompostownia kontenerowa, hala sortownicza, boksy na surowce wtórne i odpady problemowe, instalacja biologicznego przetwarzania odpadów, dwie kwatery składowiskowe oraz budynek socjalno-administracyjny z wagą samochodową. Ta ostatnia jest niezbędna, w celu dokładnej ewidencji ilości odpadów kierowanych na składowisko i ewidencji odpadów dowożonych przez mieszkańców do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W Długoszynie działa PSZOK dla mieszkańców gmin: Sulęcin, Ośno Lubuskie, Lubniewice, Łagów.

- 22 kwietnia na terenie zakładu zorganizujemy Dzień Ziemi, będzie to impreza otwarta dla mieszkańców Sulęcina i okolicznych miejscowości – mówi Katarzyna Radej, specjalista ds. edukacji ekologicznej. – Będą m.in. prowadzone warsztaty tematyczne związane z przetwarzaniem i segregacją odpadów, prezentacja zakładu, pokaz filmów edukacyjnych. W ramach współpracy do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy dzieci ze świetlicy wiejskiej w Grochowie, Parafialną Akademię Piłkarską Bosko z Sulęcina. Liczymy również na udział PSP i Policji, bo odpady to również zagrożenia. W czerwcu w Gliśnie będziemy organizować Piknik Ekologiczny dla współpracujących z nami placówek oświatowych. Od maja będziemy uczestniczyć w imprezach plenerowych w gminach członkowskich, przypominając o zasadach selektywnej zbiórki odpadów. Będziemy informować o zasadach selektywnej zbiórki odpadów, o bezcelowości mycia opakowań szklanych, bo to jest niepotrzebne zużycie wody i wielu innych drobnych działaniach, które wpływają na ochronę naszego środowiska. Nadal przypominać będziemy o zgniataniu opakowań kartonowych,  aluminiowych i plastikowych butelek. Od wiosny zorganizowane grupy szkolne mogą uczestniczyć bezpłatnie w ekolekcjach na terenie ZUOK w Długoszynie i przejść naszą ścieżkę edukacyjną.

Na terenie zakładu są dwie kwatery składowiskowe. Z jednej z nich, zrekultywowanej w 2015r., odpowiednim systemem pobiera się gaz składowiskowy  i wykorzystuje się go na potrzeby ogrzewania i podgrzania wody w budynku socjalno-administracyjnym. Wg obliczeń starczy go na ok. 10 lat. W czynnej kwaterze składowiska założony jest drenaż, który również po zakończeniu składania tam odpadów będzie służył do pozyskania gazu. Dziś to znaczna oszczędność, ponieważ gazu z sieci zakład już nie pobiera.

Firma przygotowana jest do zmiany prawa mającego niebawem być uchwalonego, a dotyczącego nowych wymogów dotyczących m.in. ilości składowanych odpadów do 10%. Nie jest tajemnicą, że prowadzone są rozmowy z firmą ARROW BIO, która bazując na izraelskiej technologii wykorzystuje hydroseparację do wstępnego oddzielania frakcji odpadów. Trwają rozmowy i prace nad zbilansowaniem opłacalności wybudowania tutaj takiej instalacji, gdyż CZG-12 nie stać samodzielne na taką inwestycję. Ważnym czynnikiem jest też stały dopływ strumienia odpadów. Jednym z głównych celów obecnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest zrealizowanie obowiązków wynikających z dyrektyw unijnych, czyli osiągnięcie we wskazanym terminie odpowiednich poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych na składowiska oraz zwiększenie poziomu recyklingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie.

Lech Malinowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij