Dla najmłodszych i ich dziadków

Sobota 2 marca 2013

W tym roku orkiestra Jurka Owsiaka miała dwa cele: ratowanie życia dzieci oraz godną opiekę medyczną seniorów. Dla tych ostatnich Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz pierwszy. Zebrane pieniądze zostaną w połowie przeznaczone na wsparcie terapii noworodków i niemowlaków. Drugą połowę WOŚP wykorzysta na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo - leczniczych.

 

Sulęcin: playback show, taniec i karate

 

W Sulęcinie kwestowało 47 wolontariuszy, którzy o 9.00 wyruszyli na teren miasta ze specjalnie oznakowanymi puszkami i identyfikatorami. Jak zwykle przy tego typu akcjach ludzie okazali swoje wielkie serca i chęć pomocy. W organizację XXI Finału WOŚP oprócz Sulęcińskiego Ośrodka Kultury i Urzędu Miejskiego w Sulęcinie zaangażowane były szkoły, przedszkola, Hufiec ZHP w Sulęcinie, Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie, sulęcińskie firmy i instytucje oraz wiele osób prywatnych. Na sulęcinian główne atrakcje Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czekały na terenie Sulęcińskiego Ośrodka Kultury, gdzie w sali widowiskowej odbyły się: występy przedszkolaków, mini playback show, koncert solistów Studia Piosenki SOK, pokaz tańca w wykonaniu podopiecznych Szkoły Tańca Wiktor, pokaz karate oraz pokaz „publiczność tańczy zumbę”. Ponadto odbyła się licytacja wielu wartościowych przedmiotów w postaci gadżetów i książek z autografami autorów tj. Beaty Pawlikowskiej, Katarzyny Grocholi czy Sylwii Hutnik. W holu mieszkańcy mogli skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych oraz pomiaru cukru i ciśnienia krwi. Również w godzinach przedpołudniowych na terenie miasta odbyło się wiele atrakcyjnych pokazów zorganizowanych pod chmurką tj. pokaz sprzętu ratowniczo-gaśniczego, przygotowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie, pokaz motocykli przy sklepie Intermarche, miasteczko harcerskie w centrum miasta oraz koncert Studia Piosenki SOK przy sklepie Netto. Późnym popołudniem w hali Liceum Ogólnokształcącego w Sulęcinie odbył się mecz piłki siatkowej „stara” OLIMPIA kontra „nowa” OLIMPIA. Ostatnimi atrakcjami XXI Finału WOŚP w Sulęcinie były koncerty zespołów Sycylia oraz Drunk n Rolled, które odbyły się w klubie U Bulka. Finał w Sulęcinie zakończył się tradycyjnie „Światełkiem do nieba”. Podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z kwesty, biletów, licytacji, pokazów, które odbyły się w Sulęcinie oraz Lubniewicach i Wędrzynie uzbierano 23.172,37 zł.

 

Lubniewice: pokazy i koncerty

 

Zbiórka pieniędzy w Lubniewicach przez Gminny Ośrodek Kultury „ Pod Morwą” odbyła się od 16.00 do 18.00. Wydarzeniu temu towarzyszyły między innymi: oprawa muzyczna w wykonaniu zespołów: „No Name”, „Drunk’N’Rolled” , „ The Slide” ,„Echo” oraz chóru „Pokolenia” z Glisna. Nie zabrakło występów wokalistów działających przy GOK-u. Ponadto można było uczestniczyć w pokazie sprzętu i działań ratowniczo – gaśniczych Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubniewicach. O 20.00 światełku do nieba towarzyszył pokaz ognia grupy „Four Fires”. Dzięki pomocy i zaangażowaniu harcerzy, organizatorów oraz hojności uczestników wydarzenia, udało się zebrać 1 409,98 zł i 4,45 euro.

 

Torzym: kto pojeździ ze strażakami?

 

Już po raz siódmy dzięki wolontariuszom i Torzymskiemu Ośrodkowi Kultury, w Torzymiu zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podczas XXI Finału udało się zebrać kwotę 11.190,00 zł. Tym samym poprawiono wynik sprzed roku. Wolontariusze, którzy kwestowali na ulicach Torzymia i innych miejscowościach gminy, zebrali kwotę 7,4 tys. zł, natomiast podczas licytacji udało się uzbierać kwotę 3,790 tys. zł. Organizatorzy dziękują osobom i instytucjom, które przekazały na licytację cenne gadżety: pani poseł Bożenie Sławiak za piękną karafkę porcelanową, staroście sulęcińskiemu Dariuszowi Ejchartowi za gadżety związane z powiatem i Lokalną Grupą Rybacką, przewodniczącemu Rady Powiatu Bogdanowi Kuzykowi za nawigację samochodową, firmie Europlant - państwo Kryk z Gądkowa Wielkiego za bon na drzewko w doniczce, OSP Gądków Wielki za karnet dla jednej osoby na przejażdżkę samochodem strażackim, gabinetowi fizjoterapii „Kinezis” Marta Tomczak-Kuchnio z Pniowa za karnet na serię masaży oraz zabiegów fizjoterapeutycznych, Lidii Grasza za piękne obrazy olejne i płaskorzeźby, Zbigniewowi Gondek z Gądkowa Wielkiego za dwa karnety dla dwóch osób na 3 - godzinną naukę jazdy konnej oraz za koszulkę z autografem Piotra Reisa z Lecha Poznań. Na scenie wystąpiły m.in. dzieci i młodzież z Bielic, Boczowa, zespoły „Zlef” i Master Control”, na saksofonie grał Robert Olejarz. - Wszystkim zaangażowanym w organizację XXI Finału WOŚP w Torzymiu,

stowarzyszeniu „Trójwieś”, sołectwu Lubów, Boczów, Lubin, Prześlice, gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Torzymiu, OSP Torzym, policji, opiekunkom świetlic wiejskich z Pniowa i Bielic, pracownikom Torzymskiego Ośrodka Kultury oraz dyrektorce Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Torzym za wszystko serdecznie dziękuję – podkreślał Andrzej Kuchnio, szef Torzymskiego Ośrodka Kultury.

 

Ośno Lubuskie: prawko i… galimatias

 

W Ośnie Lubuskim Wielka Orkiestra Jurka Owsiaka grała w Zespole Szkol Ekonomicznych. Finał rozpoczął się jasełkami ośniańskich przedszkolaków, po nich przyszedł czas na licytacje, pod młotek poszedł m.in. kurs na prawo jazdy kategorii B. Duże brawa zebrał przygotowany przez uczniów szkoły „Świąteczny galimatias”. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się pokazy umiejętności członków OSP, funkcjonariuszy Izby Celnej z Rzepina, uczniów ZSE w Ośnie oraz występy kabaretowe. Na scenie pokazali się: miejscowa orkiestra dęta OSP, Madzia Socha, Arleta Sierzant i chór Łęczanie. Pokazano także próbkę tańca nowoczesnego DSW C-WALK. Do dyspozycji była kawiarenka internetowa, kino, sala zabaw dla najmłodszych oraz profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Pamiętano także o poczęstunku. Na ulicach kwestowało 20 wolontariuszy, a łącznie zebrano 13.874,74 zł.

 

Słońsk: fotel wójta pod młotek

 

Na ulicach Słońska pierwsi kwestujący wolontariusze pojawili się o 9.00. Potem przyszedł czas na Turniej Tenisa Stołowego, bieg Nordic Walking oraz pokazy aut terenowych. Był pokaz ratownictwa (symulacja wypadku) oraz taniec z ogniem, w wykonaniu grupy Centurion. Nie zabrakło prezentacji multimedialnych oraz koncertów. Licytowano m.in. fotel wójta, gadżety z autografami Michalczewskiego, Wenty, Ziółkowskiego i Anastasiego, piłkę Olimpii Sulęcin z podpisami zawodników, koszulkę Stali Gorzów oraz przejazd z kierowcą rajdowym po torze wyścigowym w Poznaniu. O 20.00 przyszedł czas na światełko do nieba. Słoński sztab wystawił także na internetowej aukcji bluzę Szymona Ziółkowskiego z Igrzysk Olimpijskich w Londynie. W Słońsku podczas tegorocznego Finału WOŚP udało się zebrać ok. 24.000 zł

.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała także w Krzeszycach, gdzie, według źródeł prasowych zebrano ok. 4.500 zł.

 

Słubice: orkiestrowo w SMOK-u

 

W Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie mieścił się główny sztab orkiestry, odbyły się

prezentacje lokalnych grup, zespołów i solistów. Były warsztaty tańca towarzyskiego, gitarowe, plastyczne, breakdance oraz piosenki. Wieczorem, w sali kameralnej odbył się koncert zespołów: Lola Lynch, Pewne Podniety Akustyczne, i Crom. Dużym zainteresowaniem cieszyło się przedstawienie „Dziewczynka z zapałkami”, przygotowane przez Szkołę Muzyczną. Wystąpiły wokalistki: Edyta Kręgiel i Magdalena Kozinoga oraz zespoły: Rytmos, Mała Frajda, chor Konsonans, Stowarzyszenie Dzieci Maryi, Eljot – Breakdance oraz Fanfary Europy (młodzieżowa orkiestra dęta). Nie zabrakło pokazu tresury psów. Na koniec obowiązkowo światełko do nieba. W SMOK-u odbywały się także licytacje podarowanych przedmiotów.

W miasto ruszyło blisko 90 wolontariuszy, którzy do specjalnie oznakowanych puszek zbierali datki od mieszkańców Słubic. Do organizacji XXI finału imprezy włączył się również Lokalny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich w Słubicach, który przygotował stoisko informacyjne. Każdy chętny mógł zasięgnąć informacji na temat programów unijnych, a także skorzystać z konsultacji w zakresie możliwości uzyskania wsparcia finansowego. Do dyspozycji były również publikacje i ulotki promujące, które cieszyły się sporym zainteresowaniem. Z uwagi na charakter imprezy, najczęściej udzielano porad dotyczących Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Według danych organizatorów w całym mieście zebrano 29.125,19 zł.

 

Rzepin: w czołówce województwa

 

13 stycznia już od rana w Rzepinie, Kowalowie i innych miejscowościach gminy 30 wolontariuszy zbierało na ulicach pieniądze do puszek. Wśród kwestujących byli m.in.: uczniowie szkół i harcerze.

Główna część zabawy rozpoczęła się o 13.00 w hali widowiskowo - sportowej. Jak co roku organizatorzy przygotowali występy dzieci i młodzieży oraz lokalnych zespołów tanecznych i wokalnych. Na zlicytowanie czekały setki przedmiotów przekazane przez miejscowych darczyńców. Wśród najciekawszych fantów były m.in.: meble, przelot helikopterem, sprzęt sportowy, piłki z autografami piłkarzy Floty Świnoujście i Steinpolu - Ilanki Rzepin, czy oryginalna czapka rogatywka dyżurnego ruchu. Na piętrze hali funkcjonowała kawiarenka z ciastem, herbatą, kawą i grochówką. Czas spędzony w kawiarence umilał chór Wrzosy. W szatni, przy wejściu do hali, działał sklepik z drobiazgami. Wśród nowości znalazł się pokaz Zumby (połączenie aerobiku i tańców latynoamerykańskich). Nie zabrakło wielu stałych punktów imprezy, jak tańców irlandzkich w wykonaniu Celtic Dance, pokazów tresury psa tropiącego, w wykonaniu pracowników Izby Celnej w Rzepinie, czy popisów tanecznych młodzieży ze studia tańca "Bohema". O 20.00 odpalono światełko do nieba. Po raz kolejny odbył się pokaz sztucznych ogni, sfinansowany przez radnych gminy. Zabawa zakończyła się ok. 22.00. Po dokładnym przeliczeniu pieniędzy i wymianie obcej waluty okazało się, że uzbierano 40. 644,48 zł, co uplasowalo Rzepin w czołówce województwa.

 

Górzyca: bezpłatne badania i ciekawe występy

 

8.862,72 zł. i 52,81 euro. To kwota, jaką udało się zebrać podczas 21.Finału WOŚP w gminie Górzyca, która po raz siódmy włączyła się w ogólnopolską akcję.  Już o 15.00 w Gminnym Ośrodku Kultury rozbrzmiewała muzyka, a scenę opanowali najmłodsi mieszkańcy Górzycy – przedszkolaki z Pracowni Edukacji Kulturalnej,  z oddziału przedszkolnego przy SP w Górzycy  i Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żabicach. Swój kunszt artystyczny pokazali także: młody i niezwykle utalentowany akordeonista Mateusz Owczarek z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Słubicach, zespół wokalny Rytmos, solistka Magdalena Kozinoga oraz zespoły tańca nowoczesnego Frajda i Mała Frajda, działające przy Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. Specjalny pokaz ratownictwa przygotowali członkowie OSP Górzyca. W trakcie trwania programu artystycznego można było bezpłatnie nauczyć się samobadania piersi i samokontroli jąder przy pomocy fantomów, zbadać poziom cukru we krwi, wykonać pomiar ciśnienia krwi oraz skorzystać z szerokiej gamy materiałów edukacyjnych. Wykonywano także pomiar stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu u palaczy tytoniu, a także pomiar tkanki tłuszczowej. Aby umilić pobyt w Gminnym Ośrodku Kultury, dla uczestników 21. Finału przygotowano losy szczęścia, kawę, herbatę, pyszne ciasto i pierogi. Na ulicach gminy kwestowało też 20 wolontariuszy. Najlepsi okazali się uczniowie Zespołu Szkół w Górzycy: Klaudia Zakrzewska ,Weronika Lis oraz Karolina Żak, które zebrały odpowiednio: 630,18 zł., 453,67 zł. i 2 euro oraz 422,86 zł. 1,78 euro. Finał nie mógłby się odbyć, gdyby nie wsparcie wielu ludzi dobrej woli. Organizatorzy kierują podziękowania do instytucji i wszystkich ofiarodawców fantów na licytacje, a byli to:
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna ze Słubic, sekcja Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej, Zespół Szkół w Górzycy, Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Górzycy, Klub Seniora w Górzycy, Klub Nowoczesnej Gospodyni w Żabicach, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Żabicach, Warsztat Terapii Zajęciowej w Żabicach, 16 drużyna harcerska „Czarne stopy” oraz Centrum kształcenia - wioska internetowa świetlica w Radówku. Organizatorzy dziękują również funkcjonariuszom KPP Słubice oraz członkom OSP Górzyca, którzy corocznie wspierają ich w finałowych działaniach.

 

Kostrzyn: kto poleci Wilgą?

 

W Kostrzynie po raz pierwszy orkiestra zagrała w Amfiteatrze. Był bieg ,,Policz się z cukrzycą", pokaz ratownictwa wodnego, który na pobliskim stawie zaprezentowali kostrzyńscy strażacy oraz happenig artystyczny - malowanie dużego serca - symbolu WOŚP. Odbyła się także finałowa Zumba z Karoliną Jankowską, która rozruszała cały amfiteatr. Zagrali: Obstawa Prezydenta, Cztery Metry od Chodnika, Spreetonorchester i Drzewiczanie.
Nie zabrakło oczywiście licytacji. Pod młotek trafił m.in. przelot samolotem Wilga dla dwóch osób nad Przystankiem Woodstock (licytacja wojewody lubuskiego). Było stoisko Parku Narodowego ,,Ujście Warty" z niespodziankami, sklepik, kawiarenka, a o 20.00 światełko do nieba. Pomimo chłodu i opadów śniegu, była to wyjątkowo gorąca niedziela. Zebrano ok. 46.000 zł (dokładna kwota będzie znana po przeliczeniach w banku i wymianie walut obcych na złotówki). Kostrzyński sztab serdecznie dziękuje wszystkim wolontariuszom, sponsorom, a przede wszystkim kostrzynianom, którzy niezawodnie wsparli akcję.

 

 

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij