Dożynkowa impreza w słońskim młynie

Czwartek 15 września 2016

W ostatni sierpniowy weekend, jako część obchodów dożynek gminnych, bawiliśmy się i uczyliśmy z Fundacją „Przy młynie” w Słońsku. Sobotnia impreza poświęcona była tradycyjnym technikom produkcji mąki.

Podczas kilkugodzinnych warsztatów dla dzieci i ich rodziców można było przekonać się, jak było w czasach, kiedy mąki nie kupowało się w sklepie za rogiem, a trzeba było zrobić ją samemu. Młócenie zboża cepami, czyszczenie, przesiewanie, mielenie w żarnach dawały dzieciom dużo radości. Na koniec pieczenie przygotowanych samodzielnie tradycyjnych podpłomyków oraz gofrów w zabytkowych, przedwojennych gofrownicach. Wszystko na wolnym ogniu przy ponad 30 stopniowym upale. I jeszcze ognisko z pieczonym stockbrotem (specjalnym ciastem, które się nawija na patyk i piecze nad ogniskiem). Po tym wszystkim pokaz pracy zabytkowego, słońskiego młyna wodnego – uruchomienie turbiny wodnej oraz mielenie zboża na śrutę. Atrakcji więc nie brakowało, a frekwencja dopisała – było ponad 50 osób.

Drugiego dnia imprezy, w niedzielę, chętni mogli zwiedzić młyn z przewodnikiem oraz obejrzeć pokaz pracy młyna. „Mieszczuchy” mogły też zobaczyć, jak wyglądają pszenica, owies, żyto i jęczmień, a także produkty ich przemiału – różne rodzaje mąki, płatki, kasza.

Wszystkie te atrakcje były możliwe dzięki zaangażowaniu społeczników skupionych wokół Fundacji „Przy młynie”, założonej przez właściciela młyna w Słońsku - pana Dariusza Matkowskiego. A przede wszystkim dzięki pracy miejscowych i zamiejscowych wolontariuszy zaangażowanych w projekt „Wolontariusze przy młynie”, dofinansowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu Wolontariat dla dziedzictwa.

Młyn w Słońsku pochodzi z połowy XIX. Zlokalizowany jest przy spiętrzeniu rzeki Łęczy (Lenki). Imponujące jest zachowane do dziś, w większości sprawne wyposażenie młyna z początków pierwszej połowy XX w., na które składają się turbina wodna Francisa, mlewniki, gniotownik, śrutownik, wagi, wialnie, przesiewacze, łuszczarki oraz magazyny na zboże, mąkę i otręby, a także cały system transportu ziarna i produktów przemiału.

Słoński młyn jest ostatnim tak dobrze zachowanym, w pełni wyposażonym w maszyny i „niemal gotowym do pracy” młynem wodnym w województwie lubuskim. Szczęśliwie się złożyło, że znalazł się w „dobrych” rękach” i maszyny nie zostały wymontowane i rozprzedane, a budynek nie został rozebrany, jaki to los spotkał zdecydowaną większość okolicznych młynów. Właściciel młyna, który kupił go parę lat wcześniej od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Słońsku, w sierpniu 2015 roku założył Fundację „Przy młynie”, która za cel postawiła sobie m.in. przywrócenie świetności tego zabytku techniki i nadanie mu nowej – edukacyjno-wystawienniczej - funkcji.

Możliwe jest zwiedzanie Muzeum po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerami: 604 215 288 lub 691 384 242. Bieżące informacje o młynie dostępne są pod adresem: https://www.facebook.com/mlyn.w.slonsku/

 

Grzegorz Okołów & Jacek Engel

Fundacja „Przy młynie” w Słońsku

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij