Historia malowana

Czwartek 21 czerwca 2018

12 czerwca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sulęcinie odbył się finał VI Międzyszkolnego Ponadregionalnego Konkursu Historyczno-Plastycznego pt. „Historia Malowana”. Patronat honorowy objęli:  Starostwo Sulęcińskie i Powiat Sulęciński, Instytut Pamięci Narodowej Odział Poznański, Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, Bractwo Rycerzy Ziemi Międzyrzeckiej, Magazyn Historyczny „Mówią Wieki”. Patronat medialny m.in. „Przekrój Lokalny”. 429 prac z 55 placówek z województwa lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego spływało do placówki od lutego do końca kwietnia. Jury w składzie: Wioletta Kazimierczak (przewodnicząca, nauczyciel historii w SOSW i pomysłodawczyni konkursu), dr Lech Malinowski (dziennikarz „Przekroju Lokalnego” i historyk) i Anna Gwizdek (instruktor sekcji plastycznej SOK) oceniali prace autorów w kilku kategoriach – I. dzieci lat 6-7, II. dzieci lat 10-13, III. młodzież 14-16 lat, IV. młodzież 17-19 lat, V. dzieci i młodzież niepełnosprawna 10 -16 lat, VI. Młodzież niepełnosprawna 17-24 lata. Nagrodzono 28 uczestników konkursu. Prace zostały wykonane różnymi technikami, także mieszanymi. Zdecydowanie wśród nadesłanych prac dominowała postać Marszałka J. Piłsudskiego, co jest zjawiskiem normalnym z uwagi na ogólnopolskie obchody 100.lecia odzyskania niepodległości.

Wszystkich przybyłych serdecznie przywitała przewodnicząca jury oraz Danuta Malinowska – dyrektor placówki. Wśród obecnych byli m.in. Katarzyna Książkowska z poznańskiego IPN, Adam Basiński – Starosta Sulęciński wraz z zastępcą – Tomaszem Prozerowiczem i Tadeuszem Dobrosiem – Przewodniczącym Rady Powiatu, Adam Piotrowski – red. nacz. „Przekroju Lokalnego”.

Laureaci w I kat. wiekowej: 1. Sylwia Olszanowska (praca pt. Józef Pilsudski, SP im W. Pola w Stawiszynie) i Karolina Jaśkowiak (Bitwa o wolność, SP- w Luboniu), 2. Olga Sikorska (J. Piłsudski, Kasztanka i wolna Polska, SP In. Polskich Olimpijczyków w Baczynie), 3. Helena Nowaczyk (Niepodległościowy pastisz maskarady T. Makowickiego, SP w Torzymiu).

W II kat.: 1. Agata Bienias (J. Piłsudski, SP w Bukowcu) i Jakub Gumuliński (Wódz, SP im. Polskich Olimpijczyków w Baczynie), 2. Alicja Kowalczyk (Kopernik, SP-13 w Gorzowie Wlkp.) i Aleksandra Gromek (Emilia Plater, SP im. Żołnierza Polskiego w Wędrzynie), 3. Dawid Rutkowski (Irena Sendlerowa, sprawiedliwa wśród narodów świata, Mlodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Przytoku) i Maria Świętochowska (J. Poniatowski, SP im. Polskich Olimpijczyków w Sulęcinie).

W III kat.: Klaudia Kałużna (Katyń, Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Szlichtynowej), 2. Magdalena Hęś (Nadzieja w polskiej husarii, ZSE-O im. S. Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gnieźnie) i Jakub Stręk (Nieskończenie niepodległa, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Babimoście), 3. Kacper Kaleta (Powstanie Listopadowe, MOS w Przytoku) i Marek Szydlak (Orzeł na pieczęci Przemysława II, MOS w Ośnie Lubuskim).

W IV kat.: 1. Adrian Rosiński (Orzeł z Dziennika Praw 1918, MOW w Babimoście), 2. Weronika Zbiranek (Powstanie, ZSE-O w Gnieźnie).

W V kat.: 1. Joanna Grzywaczewska (Król Kazimierz Wielki, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 107 im. A. Fidlera w Poznaniu, 2. Kamil Kowalski (Kazimierz Wielki, SOSW im. N. Konopnickiej w Sulęcinie), 3. Weronika Banaś (Polska – mój dom, SOSW w Strzelcach Krajeńskich) i Zuzanna Woźniak ( Fryderyk Chopin, SOSW w Sulęcinie). Wyróżnienie specjalne – Daniel Seremak (Pomnik, SOSW w Sulęcinie).

W VI kat.: 1. Michał Janiak (Naczelnik, SOSW w Gnieźnie), 2. Piotr Uljasz i Kornel Bielski (Wiek niepodległości, SOSW w Nowogardzie) i Jan Szmytkiewicz (Żołnierze, Zespół Szkół specjalnych nr 1 w Zielonej Górze), 3. Krzysztof Wołyniec (Bolesław Chrobry, SOSW w Sulęcinie) i Jakub Białek (praca pt. Husarz, SOSW w Sulęcinie).

Nagrody rzeczowe oraz dyplomy zostały wręczone. Nagrodzone prace (część z nich była wyeksponowana) zostaną wystawione we wrześniu w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Huberta w Gorzowie Wlkp. oraz w listopadzie w w Sulęcińskim Ośrodku Kultury..

Były oczywiście zwyczajowe wystąpienia starosty, przedstawicielki IPN, członka jury i oczywiście sympatycznej dyrektorki SOSW w Sulęcinie.

Na zakończenie żywą lekcje historii (prezentacja umundurowania żołnierskiego i sanitariuszki z okresu Powstania Wielkopolskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz uzbrojenia zaprezentowała młoda wiekiem grupa ze Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie, którą prowadził Maciej Myczka – prezes, doskonały znawca tematu i sympatyczny gawędziarz. Wspólna fotografia zwieńczyła sympatyczną imprezę

Organizatorzy zapewnili gorący i zimny poczęstunek, a sama impreza odbyła się na otwartej przestrzeni. Były oczywiście kuluarowe rozmowy, nie tylko o sztuce. Podopieczni przyjechali tu z opiekunami, a ci zawsze skorzy są do wymiany doświadczeń.

L. Malinowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij