Jak pozbyć się przeterminowanych leków

Środa 9 marca 2016

Skontaktowała się z nami czytelniczka z pytaniem: co zrobić z przeterminowanymi lekami? - Mieszkańcy mają obowiązek oddawania przeterminowanych medykamentów w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Długoszynie – usłyszeliśmy w magistracie. Wyrzucanie starych leków do kosza z odpadami komunalnymi jest zabronione.

- Porządkowałam apteczkę i znalazłam prawie całą reklamówkę wszelkich tabletek, maści i syropów, które były już po terminie. Zaszłam do dwóch aptek, skąd odesłano mnie z kwitkiem – relacjonuje nam sulęcinianka.

Na szczęście konieczność zawożenia przeterminowanych leków do PSZOK w Długoszynie jest tymczasowa. Sulęciński magistrat jest w trakcie procedury zakupu pojemników do odbioru niepotrzebnych lekarstw. Pojemniki zostaną ustawione w wybranych aptekach w Sulęcinie oraz w aptece w Wędrzynie (dokładną listę aptek, w których pojawią się pojemniki zamieścimy wkrótce na naszym portalu www.przekrojlokalny.pl). Do nich mieszkańcy gminy będą mogli bez żadnych opłat wyrzucić stare leki ze swojej apteczki.

Ze zbadaniem faktycznego stanu prawnego, o tym jak postępować z przeterminowanymi lekami mieliśmy na początku spory kłopot. Informacje, które zebraliśmy znacznie się od siebie różniły. Niektóre źródła mówią o tym, że leki można wyrzucać razem z innymi odpadami komunalnymi (taką informację usłyszeliśmy w Lubuskiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej). Zgodnie z zapisami ustawy o odpadach istnieje konieczność oddzielania odpadów niebezpiecznych ze strumienia odpadów komunalnych. Okazuje się jednak, że wszystko zależy od tego, jak konkretna gmina definiuje „odpady niebezpieczne”. Zgodnie z Regulamin Utrzymania Czystości w gminie Sulęcin medykamenty należą do tej kategorii (razem z chemikaliami) i dlatego gmina prowadzi ich selektywną zbiórkę.

Niektóre gminy jednak nie zdecydowały się segregować starych medykamentów. Tak postępuje np. Zielona Góra, gdzie przeterminowane leki oraz sprzęt medyczny uważane są za odpady komunalne i można je wyrzucać do zwykłego kosza. Za niebezpieczne uznaje się tylko leki stosowane w terapiach nowotworowych. Te jednak i tak używane są wyłącznie w placówkach służby zdrowia.

Takie podejście do problemu z pewnością jest tańsze (utylizacja selektywnie zebranych medykamentów jest bardzo droga), ale budzi też sporo kontrowersji. Leki zbudowane są z szeregu związków chemicznych, które po terminie ich przydatności stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ludzi, szczególnie dzieci.

W następnym numerze Przekroju Lokalnego poinformujemy o tym, gdzie wyrzucać przeterminowane lekami w pozostałych gminach powiatu sulęcińskiego. Jeżeli jednak ktoś natychmiast chce pozbyć się starych leków i ma wątpliwości jak postąpić, zawsze może je oddać do PSZOK, który działa w każdej gminie.

Adam Piotrowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij