„Jej wszystkie życia”

Piątek 5 lutego 2016

„A gdybyśmy tak mogli przeżywać nasze życie raz za razem (…) żeby wreszcie zrobić to jak należy? Czy to nie byłoby wspaniałe?”

Kate Atkinson miała oryginalny pomysł  na meritum swojej powieści pt „Jej wszystkie życia”, która była tematem dyskusji styczniowego spotkania DKK w słubickiej bibliotece.

11 lutego 1910 roku na świat przychodzi dziewczynka, Ursula. Niestety kilka chwil później umiera. Jednak na tym nie kończy się jej historia. Dostaje kolejne szanse, kolejne życia. Ursula raz za razem ma możliwość powrotu do dnia swoich narodzin, a dzięki temu zmienia koleje swojego losu jak i swoich bliskich.

Móc wciąż na nowo  przeżywać  swoje życie z perspektywą naniesienia poprawek! Brzmi ciekawie! Wśród klubowiczów książka wywołała  skrajne emocje.  Mimo intrygującej fabuły lektura jest  momentami nużąca. Ciągłe powracanie do tych samych momentów zniechęciło część naszych klubowiczów. Jednak,  jak wykazała nasza dyskusja, książka ma walory dla których warto po nią sięgnąć.  Trzeba nie lada kunsztu pisarskiego, aby  po wielokroć snuć opowieść opartą na tych samych ramach,  niby taką samą, a jednak inną.  A wszystko osadzone  w zawirowaniach początku XX wieku.

A  „skoro już mamy tylko jedno życie, powinniśmy je jak najlepiej wykorzystać. Nigdy nie zrobimy tego jak należy, ale zawsze można próbować”.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Słubicach 24 lutego (środa) o godz. 16.00. Tematem spotkania będzie książka Agnieszki Olejnik „Dante na tropie”.

 

Małgorzata Dobosz

Moderator DKK

BPMiG Słubice

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij