Jubileusz Biblioteki Pedagogicznej w Sulęcinie

Czwartek 16 marca 2017

W tym roku mija 65-lecie biblioteki, mieszczącej się w zabytkowym XIX wiecznym budynku. Dziś wnętrze jest odnowione i w pełni funkcjonalne. Placówka ostała się jako jedna z niewielu w województwie. I bardzo dobrze, bowiem jest nie tylko zapleczem dla uczących się i studiujących, także dla wszystkich chętnych, którzy tutaj znajdą specjalistyczne pozycje z wielu dziedzin nauk. Biblioteka przechodziła różne zmiany, łącznie z nazwą. Dziś jest filią Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. Budynek w 2009 roku przeszedł modernizację w ramach LRPO (wartość inwestycji 1.362 tys. zł., dofinansowanie UE 85%, wkład własny 15% z budżetu województwa).

- Zbiory liczą ok. 30 tys., nie tylko książek, mówi Arletta Plamowska, kierownik placówki, pracująca tutaj od 1999 r. - Księgozbiór jest przechowywany w przesuwanych, kompaktowych regałach, co pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni. Troje pracowników wszyscy z wyższym wykształceniem kierunkowym, (Beata Szulc-Krajka, Anna Kicińska) w chwili obecnej w pełni zabezpieczają funkcjonowanie biblioteki. Mamy tutaj stanowiska komputerowe, czytelnię, salę konferencyjną, zaplecze techniczne związane z ogrzewaniem gazowym budynku, pracownię gromadzenia i opracowania zbiorów oraz wypożyczalnię.

- Internet poniekąd niszczy bezpośredni kontakt z książką. Ma on bez wątpienia bardzo wiele zalet, ale też jest śmietnikiem informacyjnym. Książka zawsze będzie książką. Mamy w swoich zbiorach wydawnictwa najnowsze, mamy również starsze, po które sięga się rzadko lub wcale. Naszej specjalistycznej literatury nie uświadczy się w bibliotekach publicznych. Proza, poezja, beletrystyka jest u nas także, dominują jednak książki dla wszystkich żądnych wiedzy, nie tylko uczniów i studentów. Przeciętny czytelnik posiadający bogate zainteresowania, zawsze coś atrakcyjnego tutaj znajdzie. Posiadamy też, systematycznie uzupełniany zbiór opracowań dotyczących regionu. Od 2001 r. działa Punkt Informacji Regionalnej. My jesteśmy po to, aby poszukującemu informacji pomóc. Nie wszystko znajdzie w sieci korzystając z wyszukiwarki google – mówi Arletta Plamowska. – Ponieważ jesteśmy w systemie informatycznym KOHA, nie ma problemów z dotarciem do poszukiwanej pozycji jak również jej ściągnięcia. Jeżeli nie ma przeszkód ze strony praw autorskich, jest możliwość uzyskania skanu na miejscu bądź otrzymania go pocztą elektroniczną.

Cenną inicjatywą jest założenie i prowadzenie Sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli bibliotekarzy. Podczas cyklicznych spotkań uczestnicy dzielą się wiedzą i doświadczeniami, mają tez możliwość kontaktów i rozmów z zapraszanymi ekspertami czy tez brania udziału w warsztatach. W bibliotece prowadzone są również zajęcia otwarte.

Warto wspomnieć o konkursach tutaj przeprowadzanych: coroczny regionalny konkurs związany z „Ziemią Sulęcińską” (literacko-plastyczny), „Zrób sobie zdjęcie z Książką” (fotograficzny), „Tajemnice X Muzy” (filmowy), „Bliżej Czesława Miłosza” (recytatorski), „Biblioteka i Szkoła w twoich Oczach” (opracowanie komiksu), „Monopoly – edycja BIBLIOTEKA” (gra strategiczna). Konkursy są bez wątpienia nie tylko edukacyjne, ale noszące znamiona hitów. W gościnnych progach biblioteki były prezentowane wystawy, m.in. poświęcone H. Sienkiewiczowi, ziołom w literaturze, malarstwie i sztuce, wspomnieniom z wakacji, zakładkom do książek czy historii miasta "Zielenzig - Sulęcin co nam zostało z tych lat".

Osobną, chlubną kartą historii placówki są spotkania z ciekawymi ludźmi – (wstęp zawsze jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, co stale podkreślała w rozmowie kierowniczka placówki). Gościli tutaj m.in. artystka Agata Nitecka, fotografik Stefan Wiernowolski, dziennikarze – Sandra Soczewa z GL i Agata Sendecka z TVP Gorzów i Łukasz Łyczkowski, wokalista i gitarzysta.

- W ramach szerokich kontaktów z najmłodszą lokalną społecznością – mówi A. Plamowska – organizujemy warsztaty plastyczne dla dzieci. Tematy są różne – oirigami, wykonywanie kartek techniką iris folding, robienie kalendarzy z origami czy recyklingowych broszek. Papierowe ślimaczki służą do robienia koszyczków. Dużym zainteresowaniem cieszyło się wykonywanie ozdobnych ramek czy papieru czerpanego. Zachęcamy rodziny do wspólnych działań kreatywnych, które pobudzają wszechstronny rozwój dzieci. Bibliotekarki prowadzą też, Klub Czytających Rodzin – spotkania raz w miesiącu.

Statutowym zadaniem placówki jest wspieranie szkół i placówek oświatowych w realizacji zadań edukacyjnych i wychowawczych. W codziennych działaniach biblioteka realizuje te zagadnienia. Tematy są dostępne dla zainteresowanych nauczycieli, obejmują edukację przedszkolną i wszystkie typy szkół. Nauczyciele bibliotekarze prowadzą lekcje biblioteczne dla uczniów. Przygotowują tym samym odbiorców do zdobywania wiedzy i umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji. Dziś już wiadomo, że pracownicy szykują bardzo interesująca wystawę fotograficzną z cennymi perełkami, cenionego, niestety nieżyjącego już fotografika Olgierda Olsiewicza.

- Pomagamy wszystkim zainteresowanym – mówi Anna Kicińska. – Uczniowie zdecydowanie wypożyczają lektury, czasami trafiają się tacy, co swoje zainteresowania rozwijają wychodząc poza literaturę obowiązkową. Dotyczy to m. in. przygotowujących się do olimpiad przedmiotowych. Często pojawiają się nauczyciele, którzy przygotowują konkretne tematy i u nas poszukują konkretnych pozycji lub tematycznie zbliżonych. Czytelnicy czasami poszukują książek dotyczących tzw. modnych tematów, tematów na czasie. Jednak jak to w życiu pojawia się kolejny, świeży temat w edukacji i wówczas jest to dla nas wyzwanie. Jeżeli nie posiadamy opracowań książkowych na określony temat, to sięgamy do kartoteki czasopism, a tam mamy informacje o artykułach na dany temat, co jest kierunkowskazem do dalszych poszukiwań.

Trochę statystyki i informacji zwieńczającej artykuł. 884 czytelników, w tym 249 studentów i 127 nauczycieli korzystało w ubiegłym roku (dane z lipca) z bogatego księgozbioru placówki. Powierzchnia użytkowa piętrowego budynku – 350 m² dla porównania w 1956 r. – 24 m², na II piętrze ówczesnej SP-1 przy ul. Park Bankowy 7, a pierwszą siedzibą była w 1952 r. kancelaria SP-2 przy Placu Kościelnym 2). Kroniki tutaj prowadzone są interesującym dla badaczy zapisem. W latach 1991-92 placówka wydawała miesięcznik „Głos Sulęciński”. Instytucją kierowali: Helena Żabińska (1952-54), Antonina Czerepowicka (1954-56), Jadwiga Skorupowa (1956-58), Helena Kiszkielis (1958-72), Stanisława Sobków (1972-76), Agata Serafin (1976-2004). Obecna kierownik od 2004 r.

Trzydzieści lat temu w PR program IV, w marcu, nadano audycję z cyklu „Krajobrazy historyczne” pt. Sulęcin, może warto bazując na zapisie fonograficznym zorganizować konkurs dotyczący przemian społeczno-gospodarczych w mieście. Tytuł roboczy – „Było, znikło, zrodziło się nowe”. Czy do tego dojdzie podczas uroczystego jubileuszu? Trudno dziś wyrokować, jednak na okazały i smakowity tort jubileuszowy w skrytości ducha liczę.

Lech Malinowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij