Maję wszyscy znają i kochają…

Środa 16 sierpnia 2017

Chodzi oczywiście o filmową pszczółkę. Światowy Dzień Pszczoły był inspiracją dla organizatorów Folkowych Wakacji w Sulęcińskim Ośrodku Kultury, dlatego dzieci uczestniczące w bardzo ciekawych i atrakcyjnych zajęciach w Folkowej Wiosce, 8 czerwca pod bacznym okiem pracowników SOK udali się do Gospodarstwa Pszczelarskiego państwa Dutkowiak słynącego ze smakowitych miodów.

Przemili gospodarze przygotowali wiele atrakcji, tematycznie związanych z pszczołami i miodem. Dzieci podzielono na grupy i każda przemiennie była zaangażowana w prowadzonych zajęciach edukacyjnych. Pani Iwona Dudkowiak z wielkim zaangażowaniem opowiadała o rodzajach miodu jaki tutaj się produkuje, a smakowite pierniki miodowe, miód na waflach i pyłek kwiatowy był słodką degustacją.

Dzieci poznały historię pszczelarstwa, gdzie żyją pszczoły, czym się żywią. Dla wszystkich prowadzących był to surowy egzamin, bo i pytania były ciekawe. Profesjonalny strój i wyposażenie pszczelarza dla wielu był do tej chwili rzeczą tajemniczą. Podobnie jak budowa profesjonalnego ula. Te stojące przed posesją należą do reliktów godnych skansenów.

W ulu pszczoły mają określone zadania przez matkę naturę. Przede wszystkim pracują, a ponieważ nic nie jest wieczne, to. wymierają, a i królowa-matka też się zmienia.

Pan Remigiusz Dutkowiak oprowadził wszystkie grupy po swym gospodarstwie. Zainteresowanie wzbudziły wirówki do miodu. Wykonując wiele czynności ręcznie, a więc tradycyjnie, utrzymuje się wyjątkowy smak i jakość miodów. Liczy się również miejsce, gdzie stawia się ule, co również zostało szeroko omówione. Wśród dorosłych uczestników spotkania był w charakterystycznym mundurze pracownik Łagowskiego Parku Krajobrazowego, współorganizator wraz Sulęcińskim Ośrodkiem Kultury tego projektu edukacyjnego. Dla gospodarzy była to pierwsza taka impreza, przeprowadzona z wielkim rozmachem, co podniosło ich prestiż i potwierdziło zaangażowanie w edukacji młodego pokolenia.. Odchodząc dzieci otrzymały miniaturowe słoiczki z miodem.

Barwny korowód w przebraniach pszczół z obowiązkowymi czułkami na Glowach, przemaszerował ulicami miasta. W tym miejscu zacytuję słowa Alberta Einsteina - Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia. Szanujmy te małe, pracowite stworzonka.

Tekst i fot. Lech Malinowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij