Młodzież z Cybinki i Frankfurtu odkrywała dwumiasto nad Odrą

Środa 24 maja 2017

19 maja w 30 krajach świata, w tym we wszystkich krajach UE, ale i np. w Kanadzie obchodzony był Europejski Dzień Sąsiada. Lokalne, transgraniczne obchody tego święta odbyły się w sobotę 20 maja i stały się okazją do poznania historii Słubic i Frankfurtu przez młodzież z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasza Chata” w Cybince oraz domu dziecka AWO we Frankfurcie nad Odrą.

Geneza święta sięga 1999 r., kiedy objęło 800 budynków w XVII dzielnicy Paryża, na północno-zachodnich obrzeżach miasta. Od 2000 r. obchodzony jest już jednak w wielu krajach całej Europy i ma na celu lepszą integrację lokalnych społeczności.
Lokalnym organizatorem tegorocznego wydarzenia była spółka Arle Arbeiten und Leben in historischen Gebäuden gGmbH, administrująca Domem Bolfrasa we Frankfurcie nad Odrą, reprezentowana w sobotę przez Panie Christę Moritz i Natalię Szulc. Podczas wycieczki byli również wychowankowie „Naszej Chaty” w Cybince oraz Pani Dyrektor Dorota Łazarczyk.

Wycieczkę poprowadził społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego Roland Semik, który przybliżył historię przepraw mostowych na Odrze, dawnej odlewni żelaza rodziny Gutmann, kasyna, dawnego cmentarza na Osiedlu Słowiańskim, Placu Przyjaźni, czy kamienic przy deptaku ul. Jedności Robotniczej. Po frankfurckiej stronie była zaś okazja dowiedzieć się czegoś więcej o kościele Pokoju, dawnej synagodze, ratuszu, kościele Mariackim i domu Bolfrasa.

Następny Dzień Sąsiada już za rok!

Roland Semik

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij