Nasza historia w międzyrzeckim muzeum

Niedziela 1 października 2017

Tylko nieliczni wiedzą, że w zbiorach Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego są eksponaty dotyczące Sulęcina i okolic. Ciekawostką jest pieczęć Loży Masońskiej z Sulęcina.

Wykonana w kamieniu półszlachetnym, żółtym, szlifowanym, grawerowana. W części środkowej gwiazda składająca się z krzyża maltańskiego, między jego ramionami promienie. Na ramionach krzyża symbole masońskie: cyrkiel, kątownica, ekierka, młotek, poziomica. Na obrzeżu, gotykiem pisany tekst - Der Sterm – St. Joh. im D. Zielenzig Cu: Joh: Cap 12V.36*. Tekst pisany w otoku obrzeżony liniami, zewnętrzna ma motywy poziomej ósemki.

Kamień oprawiony w mosiądz w formie dwóch walców o różnej średnicy. Na bokach motywy gałązki lawowanej i łezki. Tyle, i aż tyle, wynika z opisu muzealnego.

Loże masońskie, zwane również wolnomularskimi, maja bogatą tradycję w Europie i są dość szczegółowo w przypadku polskich, opisane w literaturze przedmiotu. Niebawem ukaże się książka Wolfganga Brylli, na temat lóż masońskich na Ziemi Lubuskiej.

Na razie zapraszam zainteresowanych do międzyrzeckiego muzeum w godzinach otwarcia. Od 1 października do 31 października, od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00, w niedziele od 10.00 do 16.00, w soboty zamknięte. Od 1 listopada do 31 marca, od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00, w soboty, niedziele i poniedziałki zamknięte. Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających w każdy poniedziałek, we wtorki wstęp wolny.

L .Malinowski, reprodukcja Ł. Bednaruk

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij