Orkiestra grała dla najmłodszych i ich dziadków

Wtorek 17 lutego 2015

Za nami 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze były zbierane na podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz (po raz trzeci) na godną opiekę medyczną seniorów. Jak co roku w naszym regionie można było przyłączyć się do orkiestrowego grania. A było w czym wybierać.

 

Sulęcin: orkiestrowy Misz-masz i cenne pióro starosty

 

W tym roku wielkie granie trwało dwa dni i rozpoczęło się 10 stycznia kwestą podczas meczu piłki siatkowej pomiędzy Olimpią Sulęcin a Stoczniowcem Gdańsk. Wieczorem, w klubie „u Bulka” koncertami zainaugurowano 23. finał WOŚP. Zagrali: Stara Wara, Orange Tree oraz Heldorado. W międzyczasie licytowano pierwsze gadżety. Od wielu lat bazą WOŚP w Sulęcinie jest Ośrodek Kultury, który gromadzi wokół siebie młodych ludzi z głowami pełnymi pomysłów. W organizację 23. Finału, oprócz Sulęcińskiego Ośrodka Kultury i Urzędu Miejskiego w Sulęcinie, zaangażowane były szkoły, przedszkola, ZHP - hufiec w Sulęcinie, Komenda Powiatowa Policji oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie, Klub MC Boxer, Młodzieżowi Ratownicy Przedmedyczni oraz sulęcińskie firmy, instytucje i wiele osób prywatnych.

11 stycznia 60 wolontariuszy ruszyło w miasto i od.00 kwestowało na ulicach Sulęcina, a także w Lubniewicach, Gliśnie, Wędrzynie, Żubrowie, Długoszynie, Brzeźnie i Ostrowie. Kwesta trwała do 15.30. Następnie przeniesiono się do Ośrodka Kultury, gdzie na mieszkańców Sulęcina czekał Orkiestrowy Misz - Masz. Program „orkiestrowego grania” był bardzo interesujący i działo się wiele nie tylko w Ośrodku Kultury, ale również w przestrzeni miejskiej, gdzie dla mieszkańców przygotowano takie atrakcje jak: Harcerskie Harce – gry i zabawy harcerskie na Placu Czarnieckiego, Moto Show oraz koncert Śpiewających Aniołów na parkingu przy sklepie Intermarche, a także pokaz sprzętu ratowniczo-gaśniczego sulęcińskich strażaków. W sali widowiskowej Ośrodka Kultury na mieszkańców Sulęcina czekał m.in.: Kapsel Cross (gra w kapsle), minigolf, prezentacja klubu sportowego Stal Gorzów, pokaz motocykli, zabawy z fizyką przygotowane przez Liceum Ogólnokształcące w Sulęcinie, nauka pierwszej pomocy z Młodzieżowymi Ratownikami Przedmedycznymi, zabiegi kosmetyczne, kącik masażu, pokaz „Światło i Dźwięk” oraz malowanie buziek dla najmłodszych. W klubie „u Bulka” przygotowano klubowy koncert wokalistek Studia Piosenki SOK, który przeplatano licytacjami gadżetów. W kweście ulicznej oraz licytacjach uczestniczył także burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart oraz starosta sulęciński Patryk Lewicki. Przedstawiciele sulęcińskiego samorządu również wsparli sulęciński finał WOŚP, zakupując przedmioty wystawione na licytację. Najwyżej wylicytowanym gadżetem okazało się ufundowane przez starostę pióro, za które zaoferowano 430 zł. Podczas 23. Finału WOŚP z kwesty, biletów i licytacji, w gminie Sulęcin zebrano 21.455,96 zł oraz 1 złoty kolczyk.

 

Lubniewice: anioły w oknach i rodzinne karaoke

 

W Lubniewicach tegoroczny finał odbył się tradycyjnie w Gminnym Ośrodku Kultury oraz w nowym miejscu – Przedszkolu Samorządowym. Od 14.30 w GOK-u odbywały się pokazy działań ratowniczych w wykonaniu OSP w Lubniewicach, dziecięce animacje i rodzinne karaoke. O 17.00 uczestnicy 23. finału odwiedzili Samorządowe Przedszkole w Lubniewicach, aby podziwiać pokaz „Anioły w oknach” w wykonaniu najmłodszych mieszkańców gminy. W podświetlonych oknach placówki i anielskich przebraniach przedszkolaki śpiewały kolędy. O 19.00 w GOK-u zagrał lubniewicki zespół TrolejBlues – mocne brzmienia, rockowe klimaty i mnóstwo pozytywnej energii. Finał WOŚP w Lubniewicach tradycyjnie zakończono o 20.00 światełkiem do nieba.

W trakcie imprezy przeprowadzono także licytacje. Bombka ręcznie malowana przez starostę Patryka Lewickiego wylicytowana została za 500 zł. Natomiast za 200 zł szczęśliwy zwycięzca licytacji wybierze się w wędkarską wyprawę z burmistrzem Lubniewic Tomaszem Jaskułą. Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury „Pod Morwą”

Zaangażowani w przygotowanie 23.Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Lubniewicach: Towarzystwo Przyjaciół Lubniewic, Stowarzyszenie Klub Seniora "Gorące Serca", Samorządowe Przedszkole w Lubniewicach, OSP Lubniewice, drużyna harcerska "Wataha" z Glisna, grupa "Four Fires", Elżbieta Neuman oraz Irena Koprowska. Z samej licytacji udało się zebrać 890 zł.

 

Słońsk: zumba i grochówka dla każdego

 

W Słońsku 23. Finał WOŚP rozpoczął się już o 8.30 uliczną kwestą, która trwała do wieczora. Ponadto można było uczestniczyć w pokazie sprzętu wojskowego, ratownictwa oraz w biegu przełajowym. Nie zabrakło warsztatów Zumby oraz grochówki dla każdego. Podczas licytacji pod młotek poszły m.in. obrazy, rzeźby, gadżety z autografami, karnety, itp. O 20.00 przyszedł czas na światełko do nieba. Zebrano ok. 16.000 zł.

 

Krzeszyce: kto zje obiad z wójtem?

 

W tym roku na terenie gminy działały dwa sztaby WOŚP: w Zespole Szkół Samorządowych w Krzeszycach i w Zespole Edukacyjnym w Kołczynie. W pierwszej placówce orkiestra grała już po raz dziewiąty. Sztab i wolontariusze pod kierownictwem Anny Rzemienieckiej, przy technicznym wsparciu GOK Krzeszyce, zebrali kwotę 10 090, 27 zł (i kilkadziesiąt złotych w innej walucie). Złożyły się na tą kwotę środki zebrane przez wolontariuszy podczas kwesty na terenie Krzeszyc, dochód z kawiarenki, otwartej podczas niedzielnego koncertu przez rady rodziców uczniów krzeszyckiej podstawówki i gimnazjum, dochód z licytacji gadżetów przekazanych przez fundację WOŚP oraz innych darów przekazanych przez ofiarodawców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się koszulki WOŚP, zegar ścienny i kalendarze. Jeden dzień urzędowania z wójtem Krzeszyc zlicytowano za 1000 zł, a zaproszenie na obiad przygotowany i zaserwowany przez wójta - za 1250 zł. Medal Konstytucji 3 Maja osiągnął cenę 510 zł. Bezpieczeństwo wolontariuszom podczas kwesty zapewniali żołnierze z jednostki wojskowej w Wędrzynie oraz strażacy z OSP Krzeszyce.

W Zespole Edukacyjnym w Kołczynie sztab i wolontariusze pod kierownictwem Tomasza Karasia zebrali 2 366,31 zł (oraz 5,26 euro). Łącznie w gminie Krzeszyce zebrano 12 456,58 zł (oraz kilkadziesiąt złotych w walucie obcej).

 

Ośno Lubuskie: występy najmłodszych i udane licytacje

 

Tłumy przybyły do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ośnie Lubuskim, żeby wspomóc WOŚP. Wspaniale spisali się wolontariusze, było ich 25. Najaktywniejsi z nich zebrali nawet 604 zł, po 500 zł dwóch wolontariuszy, a inni po około 150 zł. Całą imprezę uświetniły występy lokalnych artystów. Nie zabrakło też występy najmłodszych -  od przedszkolaków, poprzez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, do młodzieży szkoły średniej. 
Z przytupem pokazała się grupa tańcząca zumbę, orkiestranci, tancerze i seniorzy z chóru „Łęczanie”. Zachwyceni występami widzowie chętniej uczestniczyli w aukcjach i wykupili wszystkie ofiarowane przez sponsorów dary. Najwyższe kwoty uzyskały meble: po 1.000 zł za sofę i dwa narożniki. Niebagatelne kwoty uzyskały także gadżety WOŚP: 180 zł jedna koszulka, około 150 zł dwie następne, 130 zł zegar. Zebrani mieszkańcy nie szczędzili także grosza licytując bukiety kwiatów, obrazy lokalnych malarzy, ubrania, akcesoria dla wędkarzy i wiele, wiele innych ofiarowanych przez przedsiębiorców.  Zgromadzeni w Ekonomiku skorzystali również z przygotowanych przez uczniów i pracowników szkoły dodatkowych uciech. Maluchy malowały swoje buźki w gabinecie kosmetycznym. Starsi uczyli się udzielania pierwszej pomocy, zapoznawali się ze sprzętem ratowniczym i pracą strażaków. Wszyscy rozkoszowali się wspaniałymi ciastami upieczonymi przez uczniów i ich rodziców, bigosem, barszczem i krokietami przygotowanymi przez kucharki ZSE. Natomiast firma uczniowska „Gofferek Cafe” serwowała  naleśniki i hot dogi.  Sztab skrupulatnie zliczał każdy grosik. Orkiestra serc ośniańskich mieszkańców zebrała łącznie 16.000 zł.

 

 

Torzym: kolejny finał – kolejny rekord

 

W tym roku Torzymski Ośrodek Kultury wraz z 29 wolontariuszami zebrał dla WOŚP 14.466,40 zł. Impreza, jak co roku została zorganizowana w auli gimnazjum, gdzie można było obejrzeć występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Torzymiu, dziewcząt z Koryt oraz zespół GO! Nie zabrakło też licytacji - najdroższym wylicytowanym gadżetem był obraz Grzegorza Zygmańskiego, który został zakupiony za 250 zł. Wśród wolontariuszy największe kwoty zebrali: Przemysław Obliński, Zuzanna Janowicz i Jakub Topczewski (każdy ponad 800 zł).

 

 

 

Słubice: ciekawe występy i… Polska – Niemcy za 10 tys.

 

W Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury przez cały dzień można było skorzystać z licznych warsztatów plastycznych i tanecznych, obejrzeć programy artystyczne w wykonaniu słubickich przedszkolaków lub udać się na koncerty  zespołów  Heldorado, Stara Wara, Riddim Baddness lub też RDK. Największe emocje jednak zaczęły się od 18:30, kiedy to rozpoczęto główną licytację. Jak co roku wielu mieszkańców chętnie przekazało fanty na licytacje oraz wielu też licytowało wystawione przedmioty i usługi. Urząd Miejski również przekazał wiele cennych rzeczy, takich jak: kogut z autografami gwiazd będących na zeszłorocznym festiwalu Most,  obraz z limitowanej kolekcji przedstawiający Słubice i Frankfurt z lotu ptaka oraz wiele innych gadżetów. Jak podaje sztab WOŚP, słubiczanie zebrali w tym roku 35.025 zł. Trzeba też doliczyć znak, który po legendarnym, wygranym meczu z Niemcami stanął tuż za mostem granicznym, a na którym widniały wiele mówiące cyfry: 2:0. Przedmiot ten, opatrzony dodatkowo podpisami grających w meczu piłkarzy, poszedł na allegro za… 10.200 zł.

 

Kostrzyn nad Odrą: bieg przeciw cukrzycy i zumba dla każdego

 

W tym roku kostrzynianie również nie zawiedli - udało się uzbierać 51.991,27 zł oraz 60 euro i 5 funtów. W akcje zaangażowani byli przedstawiciele kostrzyńskich firm, instytucji, służby porządkowe, a także osoby prywatne. Tradycyjnie impreza finałowa odbyła się w amfiteatrze. Były licytacje, sklepik, loteria, kawiarenka z bigosem, ciastem i grochówką, bieg „Policz się z cukrzycą”, pokaz ratownictwa wodnego oraz zumba dla każdego. Na scenie pojawiły się m.in. zespoły Orchidea oraz New Message, a o 20.00 miasto rozjaśniło się od światełka do nieba.

 

Rzepin: jak zwykle w czołówce

 

Mieszkańcy gminy Rzepin jak co roku hojnie wspierali zbiórkę pieniędzy prowadzoną w ramach 23.Finału WOŚP. A jak na finał przystało, nie zabrakło wielu scenicznych występów, zarówno tych najmłodszych, jak i trochę starszych. W wyniku prowadzonej ulicznej kwesty oraz różnorodnych licytacji, m.in. orkiestrowych gadżetów, mebli, srebrnych oraz złotych serduszek, udało się zebrać 47.168,79 zł.

 

Górzyca: serduszko szczęścia i pobity rekord

 

Od 15.00 w Gminnym Ośrodku Kultury rozbrzmiewała orkiestra gorących serc. Swój kunszt wokalny i sceniczny zaprezentowali: solista Filip Saputa, Górzycka Kapela Ludowa z towarzyszeniem zespołu pieśni i tańca z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Pamięcinie, klub sportowy „Szkoła tańca Quest” z Kostrzyna, przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego przy Gminnym Ośrodku Kultury, uczniowie klas O,I,II,III,V ze Szkoły Podstawowej w Górzycy, zespół „Młodzi Duchem”, zespół wokalny Rytmos oraz zespoły taneczne „Mała frajda” i „Frajda” ze Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Dla orkiestry zatańczyły również dwie pary taneczne z zespołu Bohema ze Słubic. W czasie prezentacji scenicznych działał punkt gastronomiczny. Można było także kupić „serduszko szczęścia” czy wziąć udział w licytacji gadżetów podarowanych przez Jurka Owsiaka oraz darczyńców. Do orkiestrowych działań włączył się także Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Medyk z Górzycy, przy stoisku którego można było dokonać pomiaru ciśnienia lub zbadać poziom cukru we krwi. Zgodnie z orkiestrową tradycją, na zakończenie odbył się pokaz fajerwerków, czyli „światełko do nieba”. Dzięki naszym darczyńcom i wolontariuszom udało się pobić zeszłoroczny wynik zbiórki i przekazać na konto fundacji ok. 13.000,00 zł.  

 

 

Oprac. woj na podst. www.slubice.pl, www.kostrzyn.pl, www.rzepin.pl, www.gorzyca.pl, UM Sulęcin (fot. M. Szybowicz), www.lubniewice.pl, www.krzeszyce.pl, www.slonsk.pl oraz www.osno.pl. Relacja z Torzymia – P. Mielczarek.

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij