Patriotyczny Apel

Środa 30 listopada 2016

Patriotyzm trzeba zrozumieć i uczyć się, aby stał się częścią duszy. Nie zrobi się tego nakazem, naciskiem, spotkaniami, nabożeństwami czy płomiennymi przemówieniami. Niektórzy twierdzą, że postawę patriotyczną ma się w genach lub wyssało z mlekiem matki podczas karmienia. Często patriotyzm jest zmieszany z nacjonalizmem czy z politycznym odwetem, zemstą, co jest przykre w odbiorze. Teorii jest wiele. Cel jeden i też do końca nie zdefiniowany.

W Gimnazjum nr 2 im. A. Mickiewicza w Międzyrzeczu przeprowadzono Patriotyczny Apel wykorzystując wszystkie możliwe edukacyjne elementy i angażując przede wszystkim uczniów. Wprowadzony sztandar szkoły jest elementem jak najbardziej patriotycznym w wymiarze placówki. Sztandar jednoczy. Bezsprzecznie. Było wciągnięcie flagi państwowej i hymn Polski (odśpiewany wspólnie). Było wciągnięcie flagi miasta i odegrany hejnał. Nie zabrakło okolicznościowych wystąpień włodarza miasta i dyrektora placówki.

Uczniowie przygotowali ciekawy program artystyczny. Była dziewczyna -Polska - w narodowych barwach zakuwana przez kajdany przez zaborców. Były zrywy kolejnych powstań przedstawione graficznie na tablicach i była mapa kraju z kolejnymi zmianami granic. Na nią harcerki zatykały biało-czerwone kwiaty. Pieśni, piosenki, muzyka, słowa – wszystko podporządkowane rocznicy odzyskania Niepodległości. Zwieńczeniem było zamknięcie uczniowskiego kręgu narodową flagą.

Może zwieńczenie tekstu zabrzmi patetycznie, jednak wrażenie jakie odniosłem jest pełne podziwu dla Wszystkich, którzy uczestniczyli w tym apelu. Patriotyzmu stale się trzeba uczyć, aby stał się częścią nas samych.

L. Malinowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij