Podziękowaliśmy rolnikom

Niedziela 14 września 2014

Czy można polubić koniec wakacji? Można, jeśli w naszej okolicy organizuje się święta plonów. Takie tradycyjne, swojskie… jak u nas. Przypomnijmy sobie zatem, jak przebiegały one w Sulęcinie, Torzymiu i Ośnie Lubuskim.

 

 

Sulęcin: Turniej sołectw i wiele konkursów

 

24 sierpnia był dniem podsumowania tegorocznych zbiorów w gminie Sulęcin. Zarówno rolnicy, jak i pozostali mieszkańcy gminy oraz goście z miast partnerskich bawili się na II Polsko-Niemieckim Święcie Plonów, które zorganizowano na obiektach przy Sulęcińskim Ośrodku Kultury. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się mszą św. w intencji rolników, którą przy kościele św. Mikołaja odprawił proboszcz ks. Piotr Mazurek. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości z wieńcami dożynkowymi przemaszerowali na obiektu przy Sulęcińskim Ośrodku Kultury. Barwny korowód dożynkowy poprowadzili starostowie tegorocznych dożynek: Renata Gurgacz i Romuald Niemczyn. Na scenie, podczas koncertu dla żniwiarzy, zaprezentowały się kolejno: zespół Obrzanie ze Skwierzyny, Rudniczanki z Rudnicy, zespół folklorystyczny z Węgier oraz kapela koźlarska Kotkowiacy ze Zbąszynka.
W tym czasie można było także obejrzeć wystawę rękodzieła ludowego, plonów działkowych oraz sprzętu rolniczego, a także odwiedzić stoiska, przygotowane przez mieszkańców sołectw: Brzeźno, Drogomin, Długoszyn, Wielowieś, Żubrów oraz Rodzinne Ogrody Działkowe „Metalowiec" i „Świerczewski". Smakowite zapachy dochodzące ze stoisk zachęcały do degustacji domowych wypieków, pierogów, zup, wędzonych ryb oraz domowych przetworów (dziennikarzowi „Przekroju” najbardziej przypadły do gustu: smażona ryba z Długoszyna, ciasta i nalewki z Wielowsi oraz pierogi z Żubrowa). Z myślą o najmłodszych przygotowano warsztaty wyplatania ze słomy, filcowania oraz lepienia z gliny, które poprowadzili rękodzielnicy z regionu. Nie zabrakło dmuchanych zamków, przejażdżki na kucykach oraz malowania twarzy.
Mieszkańcy miejscowości sołeckich zmagali się w Turnieju Sołectw, w ramach którego komisja oceniała cztery elementy: estetykę wsi, wieniec dożynkowy, stoisko sołeckie oraz zmagania drużyn. W klasyfikacji ogólnej zwyciężyło sołectwo Żubrów. Drugie miejsce zdobyło sołectwo Wielowieś, a trzecie miejsce ex aequo - sołectwa Drogomin i Brzeźno. Kolejne miejsca zajęły sołectwa: Długoszyn, Trzemeszno Lubuskie, Ostrów, Trzebów, Tursk, Grochowo i Małuszów. Wszystkie sołectwa zostały wyróżnione nagrodą pieniężną. W ramach zmagań sprawnościowych zwyciężyła Wielowieś. W konkurencji na najciekawsze każde ze stoisk wyróżniało się czymś wyjątkowym i dlatego komisja postanowiła przyznać równorzędna miejsca. Z kolei w konkurencji na najładniejszy wieniec dożynkowy zwyciężyło sołectwo Żubrów. Estetyka wsi była oceniana przez komisję kilka dni przed obrzędem dożynkowym, a najwyższą lokatę w tej konkurencji zdobyło sołectwo Brzeźno. W ramach Święta Plonów rozegrany został również mecz piłki nożnej z okazji jubileuszu 60-lecia Stali Sulęcin. Zmierzyły się drużyny Stal Sulęcin oraz Reprezentacja Polski Bezdomnych. Wynik remis 3:3. Gwiazdą wieczoru były Elektryczne Gitary.

 

 

Torzym: Najpiękniejsze stoisko i zmagania sołtysów

 

W Torzymiu polsko – niemieckie dożynki odbyły się 23 sierpnia na stadionie miejskim. Impreza rozpoczęła się przy kościele pw. Matki Bożej uroczystym korowodem z udziałem zaproszonych gości, starostów dożynek, władz samorządowych oraz delegacji z sołectw.

Święto rolników zainaugurowała uroczysta msza św. w intencji rolników, podczas której na ręce kapłanów­ zostały złożone dary dożynkowe przygotowane przez każde sołectwo. Poświęcono i połamano dożynkowy bochen chleba, który został rozdzielony wśród uczestników święta. Po oficjalnej części przyszła kolej na część artystyczną: był występ Torzymianek oraz pokazy tańca w wykonaniu zespołu GO! z Boczowa. Każde z sołectw i organizacji pozarządowych mogło wystartować w konkursie na najpiękniejsze stoisko dożynkowe. Do oceny zgłoszono 9 stoisk. Pierwsze miejsce przyznano Tarnawie Rzepińskiej, druga nagroda powędrowała do Gądkowa Małego a trzecia do stowarzyszenia „Integracja Pokoleń”. Na płycie boiska rozegrano turniej sołtysów. Każdy miał do zaliczenia 5 konkurencji, m.in.: dojenie krowy na czas, ubijanie piany z białek czy rzut gumiakiem. Zwycięzcą okazał się sołtys Tarnawy Rzepińskiej, drugie miejsce zajął sołtys Gądkowa Małego, a trzecie reprezentant z Gądkowa Wielkiego. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych: w słomianym zamku powstały przeróżne stworzenia zbudowane z owoców i warzyw. Sporym zainteresowaniem cieszył się konkurs „ pochwal się swoim pupilem”, podczas którego każdy mógł zaprezentować swojego milusińskiego. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna, która trwała do późnej nocy.

 

Ośno Lubuskie: miniturniej wsi i niespodzianki kulinarne

 

W Ośnie Lubuskim podziękowano rolnikom 30 sierpnia. Dożynki rozpoczęły się przemarszem korowodu, mszą św. w intencji rolników oraz ceremoniałem dożynkowym. Zaraz potem na miejskim stadionie wystąpił chór Łęczanie oraz orkiestra OSP z Ośna. Po południu odbył się VII miniturniej wsi o puchar burmistrza. Wieczorem na scenie pojawił się kabaret Tęcza z Grzmiącej, zespół taneczny Okey oraz grupy: After party, Calimero i Kram. Podczas imprezy można było skosztować domowych pierogów, ciasta oraz pajdy chleba, były kulinarne niespodzianki regionalne, a także wystawa ptactwa ozdobnego i sprzętu rolniczego. Nie zabrakło prezentacji wsi i kół gospodyń wiejskich oraz atrakcji dla dzieci, m.in. dmuchanych zamków.

 

(woj, P. Mielczarek oraz na podst. www.sulecin.pl i www.osno.pl)

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij