Radosny piknik w SOSW

Środa 12 lipca 2017

Obchodzona od lat największa szkolna uroczystość Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie, czyli „Święto Szkoły”, drugi rok z rzędu przyjęła inną formułę. Ponownie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sulęcinie pod wodzą Danuty Malinowskiej, działające na rzecz osób niepełnosprawnych naszego regionu, w tym na rzecz wychowanków SOSW w Sulęcinie przygotowało projekt skierowany nie tylko do uczniów Ośrodka, lecz do wszystkich osób niepełnosprawnych Powiatu Sulęcińskiego oraz organizacji działających na ich rzecz. Działanie przyjęło postać Pikniku dla rodzin z osobami niepełnosprawnymi z terenu Powiatu Sulęcińskiego pod hasłem „Bądźmy razem” i zostało dofinansowane ze środków PFRON.

Piknik odbył się w dniu 7 czerwca, w godz. 9.00 – 15.00 na terenie siedziby Stowarzyszenia, czyli w SOSW w Sulęcinie. Wśród osób niepełnosprawnych znaleźli się nie tylko uczniowie SOSW, ale jego absolwenci oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej. Na uroczystość przybyło kilka rodzin z dziećmi, którzy rozważają możliwość kształcenia swoich dzieci w naszym Ośrodku. Uroczystość była skierowana do około 40 osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin i opiekunów, jednak jak zwykle osób było znacznie więcej. 

W ramach pikniku zaplanowano szereg atrakcji. Oficjalnie imprezę rozpoczęła część artystyczna, w której zaprezentowali się uczniowie w utworze tanecznym „La La Land”, a następnie nauczyciele SOSW w Sulęcinie podbijając serca i wprawiając w doskonały humor zgromadzonych gości występem „Cała szkoła czyta dzieciom”.

Następnie rozegrano towarzyski mecz piłki nożnej między drużyną Zespołu Szkół nr 14 z Gorzowa Wlkp., a SOSW w Sulęcinie, w którym sulęcinianie po raz kolejny pokonali gorzowiaków, tym razem  z wynikiem 2:0! W tym roku piłkarzy zagrzewały do walki cheerleaderki z Ośrodka, które tańcem otworzyły mecz, a także umilały przerwę w grze. Drużynom puchary i nagrody dofinansowane przez PFRON wręczyli senator Władysław Komarnicki, wicestarosta Tomasz Prozorowicz oraz dyrektor Danuta Malinowska.

Strzałem w dziesiątkę okazał się udział w uroczystości Parafialnej Akademii Piłkarskiej „Bosko” z trenerami Markiem Lipskim i Eliaszem Kowalew oraz podopiecznymi z grupy „Żaków”. Trenerzy przygotowali zabawy sportowe, a młodzi piłkarze rozegrali kolejny mecz towarzyski.

Wśród atrakcji pikniku znalazły się również: baloniada w wykonaniu p. Radosława Pastusiaka, kręcenie waty cukrowej przez p. Andrzeja Kuchnio z Torzymskiego Ośrodka Kultury, pokaz strażacki w zadymionym budynku oraz wzloty ponad szkolny budynek na podnośniku strażackim, prezentacja sprzętu militarnego pod hasłem „Dotyk historii” w wykonaniu Lubuskiego Towarzystwa Rekonstrukcji Historycznej, fantazyjne i niepowtarzalne malowanie ciała, mega bańki puszczane przez wszelkie możliwe sprzęty, kącik czytelniczy z kiermaszem książki oraz stoiskiem Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Odbył się także konkurs plastyczny „STOP używkom” oraz kreatywne malowanie koszulek i ekologicznych toreb na zakupy. Gościły u nas także panie Katarzyna Grupińska i Jolanta Kubicka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sulęcinie, które zaprezentowały działalność na swoim stoisku m.in. wzbudzające wiele emocji alkogogle.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się dmuchańce – wielkie ślizgawki, zamki, piłkarzyki przygotowane przez firmę Event-Art. z Deszczna. Najbardziej wytrwałych nie zraziła wyjątkowo kapryśna w tym roku pogoda – instruktorkę zumby p. Karolinę Falkowską przywitał deszcz, który przerodził się w słoneczną i idealną do zumby pogodę. Zumbę tańczyli młodzi i starsi, dziewczynki i chłopcy, nauczycielki, a nawet mamy uczniów. Przygotowano także wielkoformatową grę planszową. Na chwilę wyciszenia i odetchnięcia od zgiełku można było sobie pozwolić w kąciku relaksacyjnym przygotowanym dla najmłodszych w szkolnym budynku. Najaktywniejsi uczestnicy pikniku otrzymali różnorodne upominki – od zabawek, poprzez sprzęt i akcesoria sportowe i turystyczne, artykuły plastyczne i szkolne oraz słodkości, których zakup był także możliwy dzięki środkom PFRON. Podczas całego pikniku przygrywał do słuchania i do tańczenia zespół z zaprzyjaźnionego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sulęcinie.

Wszyscy uczestnicy pikniku mogli liczyć na wspaniały i obfity posiłek: ciasto, grochówkę, kiełbaski z grilla oraz pajdę chleba z domowym smalcem i ogórkiem małosolnym. Na deser na wszystkich czekały lody.

Wsparciem podczas organizacji pikniku byli współpracujący z nami od kilku lat wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego w Sulęcinie pod opieką p. Katarzyny  Cyranowskiej: Aleksandra Juszczyk, Monika Łuszczak, Klaudia Koczara, Natalia Lewitzka, Julia Słomczewska, Franciszek Sornat, Zuzanna Moręgiel, Marcin Juszkiewicz i  Grzegorz Kaczkowski, którym serdecznie dziękujemy!

Wielkie podziękowania należą się także osobom, firmom, które od lat bezinteresownie wspierają działania na rzecz osób niepełnosprawnych, wspierając także tegoroczny piknik.

Najważniejsze jednak, że założone cele zostały zrealizowane: nastąpiła integracja osób niepełnosprawnych z terenu Powiatu Sulęcińskiego, utrwalono więzi rodzinne, pokazano i uświadomiono uczestnikom pikniku, że niepełnosprawny nie znaczy gorszy, że na równych prawach z innymi może uczestniczyć w życiu społecznym i cieszyć się nim. Zachęcono także rodziców dzieci niepełnosprawnych do korzystania z edukacji specjalnej.

Te myśli przyświecały piknikowi, a reakcje jego uczestników, aktywny udział w zabawach i atrakcjach imprezy świadczą o tym, że hasło „Bądźmy razem” nie jest pustym sloganem, lecz głębokim i mądrym przesłaniem!

OPRACOWAŁA: Agnieszka Kogut-Szablewska, koordynatorka projektu.

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij