„Rzepin zwierciadłem historii. Wielki świat w niewielkich obrazach”

Niedziela 13 listopada 2016

Pod takim tytułem 10 listopada w Galerii RZ’art. Miejskiego Domu Kultury w Rzepinie odbył się wernisaż wstawy malarskiej sulęcińskich artystów Erny i Eduarda Diłanian.

Na ścianach Galerii RZ’art. („żart” przez „rz” ze względu na „Rzepin artystyczny”) zawisły 42 dzieła malarzy z Sulęcina. Wśród nich znalazło się 14 grafik, z których 10 przedstawiało przed i powojenny Rzepin. – Cieszę się, ze zabrakło miejsc na dzisiejsze wydarzenie – powiedział do licznie zgromadzonych gości dyrektor MDK Tomasz Sidorkiewiczto świadczy o randze wydarzenia, ale też może nas zachęcić w przyszłości do wcześniejszego przychodzenia – dodał ze śmiechem. Po przywitaniu oddał głos Iwonie Parszywka-Marczuk, która przedstawiła sylwetki autorów obrazów. Oboje urodzili się w Erewaniu w Armenii. Eduard ukończył filologię germańską. Przez wiele lat był nauczycielem języka niemieckiego i tłumaczem. Dziś nadal uczy (indywidualnie) i tłumaczy, a do tego pisze książki i oczywiście maluje. To dziś rzadko spotykany typ człowieka renesansu, posługującego się biegle pięcioma językami i wykształconego w wielu dziedzinach.

Erna ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Erewaniu i przez 18 lat pracowała w tamtejszym Centrum Wychowania Estetycznego. Współtworzyła Galerię Twórczości Dziecięcej. Polskie korzenie pozwoliły jej, mężowi i córce osiedlić się w Polsce. W 1998 r. zamieszkali w Sulęcinie.

Artystom gratulowali pięknej wystawy m.in. burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis i przewodniczący Rady Miejskiej Damian Utracki. – Sztuka musi łączyć ludzi – powiedział na zakończenie oficjalnej części T. Sidorkiewicz – dlatego niech mieszkańców Rzepina i Sulęcina, których sporą grupę gościmy, połączy dzisiaj specjalna więź.

Erna i Eduard Diłanian nie kryli wzruszenia i zadowolenia. Pan Eduard obiecał przeprowadzić w Domu Kultury warsztaty dla wszystkich ciekawych jak powstają jego grafiki. Należy dodać, że jest to metoda unikalna, a dzieła cechuje niezwykła precyzja i dbałość o szczegóły.

Na koniec zgodnie z tradycją MDK w Rzepinie rozlosowane zostały dwa obrazy Eduarda Diłanian. W losowaniu brali udział wszyscy, którzy wykupili wcześniej los za 5 zł (pieniądze zasilą pracownię plastyki MDK).

Wystawę „Rzepin zwierciadłem historii. Wielki świat w niewielkich obrazach” Erny i Eduarda Diłanian można będzie oglądać w Galerii RZ’art przez najbliższe 3 miesiące.

Adam Piotrowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij