Siła wolontariatu

Piątek 16 grudnia 2016

Wolontariat to bezinteresowne niesienie pomocy potrzebującym. Występuje w różnych formach. W Sulęcinie są grupy uczniów ukierunkowanych na pracę w zespołach lub indywidualnie, działające podczas finałów WOŚP czy innych charytatywnych akcji. Są też dorośli, którzy nie potrafią przejść obojętnie wobec rzeczy oczywistych, z którymi zainteresowani nie mogą sobie poradzić a i odpowiednie instytucje też nie są w stanie sprawy załatwić do końca. Oni nie oglądają się na nikogo, poświęcają swój prywatny czas i pieniądze, bo czują, że tak trzeba.

Joanna i Adrian Samela, właściciele Sklepu Meblowego „Komfort” w Sulęcinie. Często dostarczają zakupione u nich meble do odbiorcy. Ten staje przed dylematem, co zrobić ze starymi, często będącymi w dobrym stanie. Wyrzucić, wystawić pod śmietnik – to najprostsze rozwiązanie, i tak najczęściej używanie meble kończą. Joanna wraz z małżonkiem, postanowili owe meble dostarczać osobom potrzebującym. – Wersalki, meblościanki, komplety wypoczynkowe, zawozimy własnym transportem dla tych, którym akurat tego brakuje – mówi Joanna Samela. – Dla obłożnie chorej pani zawieźliśmy niedawno łóżko z materacem w idealnym stanie. Pomysł pojawił się przypadkowo w rozmowie z szefem OPS i doszliśmy do wniosku, że własny transport będzie naszym wkładem w charytatywną działalność w mieście i najbliższej okolicy. Mała rzecz, a cieszy wszystkich zainteresowanych. Prosty pomysł i co najważniejsze skuteczny. Jeżeli ktoś chciałby oddać swoje meble potrzebującym, a nie ma jak ich dostarczyć, proszony jest o kontakt pod numer tel. 503 964 996. Joanna i Adrian Samela zajmą się resztą.

 

Katarzyna Rajfur, kosmetyczka, właścicielka salonu „RAJ BEAUTY”. Kobieta o dużym i ciepłym sercu dla potrzebujących, znana z silnej pasji działania o czym informowały wielokrotnie rozgłośnie radiowe i telewizja. – Chęć niesienia pomocy tkwi we mnie chyba od dawien dawna – mówi Katarzyna Rajfur. – Może to wpływ mojej mamy, pedagoga szkolnego? Trudno jednoznacznie zdefiniować. Ważny jest cel i efekt. Nie potrafię przejść obojętnie widząc lub wiedząc od innych, że ktoś potrzebuje pomocy. Nagrodą jest widoczna radość w oczach dzieci, bo te są najczęściej obiektem moich wolontariackich czy charytatywnych działań. Często pomaga też dorosłym, którzy przytłoczeni życiowymi problemami nie mogą lub potrafią się podźwignąć – Zaangażowałam wielu ludzi dobrej woli, firm, instytucji, dzięki czemu udało się wyremontować dom dla niepełnoletniej matki w Żubrowie. Był to wspólny sukces. Indywidualnie zbieram dary na wigilię, żywność z długim terminem ważności, chemię gospodarczą, itp. K. Rajfur nie akceptuje skostniałej biurokracji – Czasami instytucje powołane do niesienia pomocy są tak obwarowane przepisami, czasem pracy czy wręcz nie życiowym podejściem do potrzebującego, że trudno mieć dobre zdanie o nich. To przykre, ale niestety prawdziwe absurdy życia. Opowiedziała nam przykład niemocy systemu publicznego: – Dzieci z Lubiechni Wielkiej – mają ciało pokryte czymś w rodzaju łuski. Dowiedziałam się o tym przypadkowo, a zobaczywszy zdjęcia bezwzględnie postanowiłam pomóc. Choroby genetyczne są kosztowne w leczeniu. Uruchomiłam swoje kontakty z POLSATEM i okazało się, że można pomóc. Wcześniej lekarz podawał coś na złagodzenie skutków, jednak bez wyraźnych efektów, a dzieci chodziły do szkoły i przedszkola. Rodziców nie stać było na kosztowne zabiegi. Po wyemitowanej audycji odezwał się profesor specjalista z Warszawy. Pojechały do niego na badania i już po otrzymaniu stosownych leków część zmian chorobowych znikła. Kolejna konsultacja będzie w grudniu. I to jest sukces! Krok poczyniony przez Katarzynę był jednym z kroczków w łańcuszku spełnionej pomocy. Wszystkie akcje przez nią współorganizowane wykluczają obieg pieniędzy. Od tego są fundacje i instytucje.

Umiejętność dotarcia do właściwego adresata aby uzyskać pomoc jest nieodzowną rzeczą dla wolontariuszy. Ich pracę docenia życie potrzebujących.

L. Malinowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij