Słubice
W dniach 22-24 kwietnia 2022 roku na terenie Sulęcina i okolic odbył się XIII już Rajd Harcerski Czerwona Jedynka organizowany przez 3 DSH RED ONE im. Cichociemnych Hufiec Sulęcin ZHP. Na starcie pojawiło się ok.
zobacz więcej...
Rząd zdecydował, że od poniedziałku 16 marca wszystkie szkoły, uczelnie wyższe oraz przedszkola w całym kraju z powodu koronawirusa zostaną zamknięte. Zamknięte zostaną również kina, muzea i placówki kulturalne.
W Polsce z dnia na dzień przybywa zakażeń nowym koronawirusem.
zobacz więcej...
„Koronkowa Wielkanoc” to tytuł wystawy lokalnego rękodzieła artystycznego, którą już można podziwiać w oddziale dla dorosłych biblioteki słubickiej. Prace są autorstwa artystek z terenu powiatu słubickiego : Ireny Rocha z Sułowa, Kazimiery Staniak z Drzecina oraz Danuty Golubskiej, Ewy Chrustowskiej i Stanisławy Rosiak ze Słubic.
zobacz więcej...
Rozpoczęła się kampania „Wiosna bez pneumokoków”. Jej celem jest ochrona dzieci przez przed inwazyjnymi zakażeniami: zapaleniem płuc i ostrym zapaleniem ucha środkowego wywołanym przez bakterię Streptococcus pneumaniae.
W ramach kampanii przeciwko pneumokokom można bezpłatnie zaszczepić dzieci urodzone w latach 2013-2016, które wcześniej takiego szczepienia nie otrzymały.
zobacz więcej...
W ubiegłym roku doszło do przekształcenia Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) w Słubicach. To dobra okazja, by historycznie spiąć klamrą ten okres, ukazując sylwetkę inicjatorora wieloletniej szkoły rolniczej w Słubicach.
zobacz więcej...
Od 6 grudnia 2017 roku do 31 maja 2018 roku policja czeka na zgłoszenia od przedszkoli, które będą chciały wziąć dział w konkursie przesyłając projekt elementu odblaskowego do komendy wojewódzkiej lub komendy stołecznej Policji.
zobacz więcej...
Grzyby wpisują się w tradycyjny kanon kuchni polskiej. To wyjątkowo smakowite dary lasu. Cenimy je za ich niepowtarzalny smak i jedyny w swoim rodzaju aromat. Jednym ze sposobów utrwalenia świeżych grzybów, których długo nie można przechowywać, jest ich suszenie.
zobacz więcej...
„Pora na dobranoc, bo już księżyc świeci, dzieci lubią misie, misie lubią dzieci…” – piosenka przez ostatnie miesiące, codziennie rozbrzmiewała w słubickiej bibliotece podczas licznych spotkań z dziećmi z przedszkoli i szkół podstawowych z terenu gminy Słubice.
zobacz więcej...
...Maluszki kochane.
Zapraszamy wszystkich
Na nasze pasowanie"
Tymi słowami dzieci przywitały zaproszonych gości i rodziców na uroczystości pasowania na Przedszkolaka i Starszaka, która odbyła się w oddziałach przedszkolnych Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słubicach.
Mali aktorzy pięknie zaprezentowali piosenki i wiersze, które wzruszyły wielu rodziców.
zobacz więcej...
Już 25 października ruszyła kolejna, VII edycja organizowanego przez Banki Spółdzielcze SGB konkursu „Spółdzielnia Pomysłów”. Jego główną ideą jest wspieranie lokalnych inicjatyw, które mają na celu zintegrować społeczność sąsiedzką. Uczestnicy mogą zgłaszać swoje projekty za pośrednictwem strony internetowej w specjalnie utworzonym formularzu: www.
zobacz więcej...
W najbliższy poniedziałek, o godzinie 8:30, Jerzy i Lidia Owsiak w imieniu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odwiedzą Szpital im. prof. Z. Religi w Słubicach (ul. Nadodrzańska 6). Wizyta ma na celu przekazanie na wyposażenie oddziału ginekologiczno-położniczo-noworodkowego daru Fundacji WOŚP w postaci dwóch lamp do fototerapii noworodków łącznej wartości blisko 25 tys.
zobacz więcej...
Jak to dobrze, że mieszkamy tam gdzie mieszkamy. Obce nam są huragany, trąby powietrzne i inne szkwały. Możemy w związku z tym tylko oglądać te straszne obrazki najpierw z Polski, a teraz z dalekiej ameryki.
zobacz więcej...
Grzegorz Trzmielewski z Drzecina zbudował już m.in. pływający model pancernika Bismarcka, a teraz pracuje nad makietą swojej szkoły i spieszy się, żeby zdążyć na 76. urodziny gorzowskiego Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych.
zobacz więcej...
24 września, uroczystą sumą odpustową o 15.00, rozpocznie się odpust ku czci Św. Wincentego a’Paulo. Po mszy mieszkańcy bawić się będą na festynie. Tegoroczne uroczystości odpustowe będą miały szczególny charakter ze względu na dwa bardzo ważne jubileusze.
zobacz więcej...
Rodzice i młodzież z rodzin zastępczych oraz placówki „Nasza Chata” w Cybince, a także osoby prowadzące zajęcia i pracownicy PCPR w Słubicach - to dla nich zorganizowano pod koniec sierpnia wyjazd integracyjny do Wielenia Zaobrzańskiego, niedaleko Wolsztyna.
zobacz więcej...
Wojtek Andrejczuk ma 27 lat i mieszka wraz żoną Justyną i synkiem Igorem w Kostrzynie nad Odrą. Najważniejsza w życiu Wojtka jest rodzina, jego żona Justyna oraz 18-miesięczny synek Igor. Marzeniem Wojtka było wybudowanie domu, jeszcze jedno dziecko, podróże, ale diagnoza – ostra białaczka limfoblastyczna zmieniła wiele.
zobacz więcej...
4 lipca do Słubic przybyli nietypowi goście. Dwoje Niemców odwiedziło lapidarium przedwojennych płyt nagrobnych na cmentarzu komunalnym w Słubicach. Szukali źródeł rodzinnych historii a następnie udali się na wycieczkę klasową po północnej części województwa lubuskiego.
zobacz więcej...
„Jak nie czytam, jak czytam” to ogólnopolska akcja bicia rekordu czytania w jednym momencie, w której uczestniczył Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słubicach. Akcja została ogłoszona przez redakcję czasopisma „Biblioteka w Szkole”.
zobacz więcej...
Z 8 na 9 czerwca br. rozpocznie się kolejny etap prac remontowych w rejonie węzła A2 Świecko. Prace zorganizowane zostaną na drodze krajowej 29 (droga od granicy w kierunku Zielonej Góry).
zobacz więcej...
W poniedziałek 5 czerwca b.r. przypada dokładnie 125. rocznica otwarcia wieży Kleista w przedwojennych Słubicach, wówczas na prawobrzeżnym, a zarazem największym przedmieściu Frankfurtu nad Odrą – Dammvorstadt.
Okoliczności powstania wieży Kleista
Ewald Christian von Kleist (1715-1759) był najsłynniejszą ofiarą bitwy pod Kunowicami w sierpniu 1759 r.
zobacz więcej...
Już po raz szósty Banki Spółdzielcze Spółdzielczej Grupy Bankowej zapraszają wszystkich społeczników i osoby, które czują potrzebę zintegrowania się z sąsiadami, do wzięcia udziału w konkursie na inicjatywy lokalne.
W poniedziałek, 5 czerwca ruszyła VI edycja konkursu „Spółdzielnia Pomysłów”, w którym mogą wziąć udział zarówno fundacje czy stowarzyszenia, ale i osoby prywatne.
zobacz więcej...
25 maja czytelnicy i mieszkańcy Słubic mieli wyjątkową okazję, by osobiście spotkać się z Grzegorzem Miecugowem w słubickiej bibliotece. Spotkanie, którego moderatorem była Marta Szymańska – Ptak, zrealizowane zostało w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze, a pytań do naszego Gościa nie było końca.
zobacz więcej...
25 maja 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słubicach odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Matematyczny „Mistrz Tabliczki Mnożenia”, zorganizowany przez nauczyciela matematyki Marzenę Guźniczak.
W konkursie wzięli udział uczniowie ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z Gubina, Strzelec Krajańskich, Żagania i Słubic.
zobacz więcej...
19 maja w 30 krajach świata, w tym we wszystkich krajach UE, ale i np. w Kanadzie obchodzony był Europejski Dzień Sąsiada. Lokalne, transgraniczne obchody tego święta odbyły się w sobotę 20 maja i stały się okazją do poznania historii Słubic i Frankfurtu przez młodzież z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasza Chata” w Cybince oraz domu dziecka AWO we Frankfurcie nad Odrą.
zobacz więcej...
Uzbrojeni napastnicy wtargnęli do Starostwa Powiatowego w Słubicach, wzięli zakładników – takie zgłoszenie otrzymał dyżurny słubickiej komendy. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, które miały na celu sprawdzenie przebiegu ewakuacji oraz wypracowanie odpowiednich metod współdziałania, w przypadku wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych.
zobacz więcej...
Tradycyjnie przy okazji świąt uczniowie Szkoły Przyspasabiającej do Pracy przy SOSW w Słubicach wraz z wychowawczyniami: p. Joanną Heppner i p. Beatą Sznajder wykonali i przygotowali wiosenne i świąteczne dekoracje, które sprzedawali na szkolnym kiermaszu.
zobacz więcej...
„Wiersze to jeszcze jeden sposób mówienia do drugiego człowieka - i do siebie samego” - ks. Jan Twardowski. Tymi słowami rozpoczęło się niezwykłe spotkanie poetyckie pt. „Wiersze z szuflady”, które odbyło się w bibliotece słubickiej 29 marca.
zobacz więcej...
Świąteczne, rodzinne warsztaty wpisały się już na stałe w działania kulturalne biblioteki słubickiej. Dlatego też i w tym roku, 5 kwietnia, zaprosiliśmy naszych czytelników i mieszkańców z powiatu słubickiego do wspólnego wykonania palm wielkanocnych.
zobacz więcej...
7 kwietnia 2017 r. w bibliotece słubickiej odbył się XIII Międzyprzedszkolny Gminny Przegląd Wiersza Ekologicznego PTASIE TRELE pt. "Na zielonej łące".
Głównym organizatorem było Przedszkole nr 1 „Jarzębinka" oraz biblioteka słubicka.
W części konkursowej zaprezentowało się 22 przedszkolaków z terenu Słubic, Kunowic
i Golic.
zobacz więcej...
W ramach tematu “Poznaję miasto, w którym mieszkam” dzieci z grupy “Elfów” Przedszkola Samorządowego nr 2 “Pinokio” z panią Manuelą zaprosiły radnego Daniela Szurkę.
Słubice, to nie tylko samo miasto. to także otaczająca okolica i sąsiedzi zza Odry.
zobacz więcej...
W dniach 1-2 kwietnia w Zalesiu odbyły się Mistrzostwa Polski Polskiej Unii Trójboju Siłowego, w których uczestniczyło prawie 300 zawodników z całej Polski. Startując w tych zawodach dostaliśmy wiele telefonów oraz wiadomości od naszych kibiców, za które serdecznie Wam dziękujemy.
zobacz więcej...
28 marca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słubicach odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego pt. ”Magie bezpiecznej, urokliwej zimy”. Celem konkursu było pobudzenie wyobraźni plastycznej dzieci i promowanie ich twórczości, ale przede wszystkim wdrażanie ich do bezpiecznego spędzania czasu wolnego.
zobacz więcej...
Spektakl Pół na Pół w reżyserii Wojciecha Malajkata w gwiazdorskiej obsadzie: Piotra Szwedesa i Piotra Polka, zawita do Słubic. Spektakl grany będzie 7 kwietnia w Collegium Polonicum - na Uniwersytecie im.
zobacz więcej...
Ponad 1,2 kilogramy marihuany o wartości blisko 40 tysięcy złotych usiłował wwieźć do kraju mieszkaniec województwa mazowieckiego. Wpadł podczas kontroli w pobliżu Świecka.
Do zatrzymania doszło na terenie byłego przejścia granicznego w Świecku.
zobacz więcej...
W marcu 2017 r. we Frankfurcie nad Odrą doszło do zmiany na stanowisku kierownika marketingu miejskiego, kulturowego i turystycznego, którym został Stephan Felbserg. Jak sam twierdzi, jego nowa misja będzie „sfokusowana” na transgraniczność, współpracę ze Słubicami i wspólny marketing turystyczny dla dwumiasta Frankfurt nad Odrą – Słubice.
zobacz więcej...
W Kostrzynie nad Odrą znają go chyba wszyscy. Jakub Korżyński to postać kontrowersyjna, ale jedno trzeba mu oddać - to człowiek o wielkim sercu, społecznik i prawdziwy wulkan energii, który swoimi pomysłami potrafi także zarazić innych.
zobacz więcej...
Manhattan – jedna z najbardziej znanych i jednocześnie najdroższych dzielnic Nowego Jorku. Babilon – słynne miasto świata starożytnego. Co może łączyć starożytne, już nieistniejące miasto ze współczesnym Manhattanem?
Pytanie było punktem wyjścia do dyskusji, która wywiązała się na styczniowym spotkaniu słubickiego Dyskusyjnego Klubu Książki.
zobacz więcej...
We wtorkowe przedpołudnie 7 lutego w słubickiej bibliotece gościliśmy grupę teatralną z Krakowa EDU-ARTIS, która zaprezentowała spektakl pt. „Witajcie w naszej Bajce".
Dzięki aktorom z EDU-ARTIS dzieci miały okazję znaleźć się w świecie baśni i spotkać się z bohaterami bajek takich jak: Jaś i Małgosia, Pinokio, Kopciuszek, Tygrysek i Baba Jaga, Królewna Śnieżka i Krasnoludki, Pan Kleks, Kot w Butach, Samochwała i Zosia Samosia.
zobacz więcej...
15 lutego Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego rozpoczyna kolejną, siódmą już rekrutację, do programu stypendialnego Marzenia o Nauce. 80 przyszłych stypendystów będzie uczyło się w najlepszych polskich liceach, a ich rodziny nie poniosą z tego tytułu żadnych kosztów.
zobacz więcej...
Taki tytuł tekstu zamieścił na swoich stronach Super Express. Oprócz tej gazety, dziesiątki innych periodyków, portali, rozgłośni, stacji pisało i mówiło w ostatnim czasie o Lubniewicach, w których nakręcono film „Sztuka Kochania.
zobacz więcej...