Słubice

Sladami rodzinnych historii

Sobota 8 lipca 2017

4 lipca do Słubic przybyli nietypowi goście. Dwoje Niemców odwiedziło lapidarium przedwojennych płyt nagrobnych na cmentarzu komunalnym w Słubicach. Szukali źródeł rodzinnych historii a następnie udali się na wycieczkę klasową po północnej części województwa lubuskiego.

Dlaczego warto czytać?

Wtorek 27 czerwca 2017

„Jak nie czytam, jak czytam” to ogólnopolska akcja bicia rekordu czytania w jednym momencie, w której uczestniczył Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słubicach. Akcja została ogłoszona przez redakcję czasopisma „Biblioteka w Szkole”.

125. rocznica otwarcia wieży Kleista w przedwojennych Słubicach

Wtorek 6 czerwca 2017

W poniedziałek 5 czerwca b.r. przypada dokładnie 125. rocznica otwarcia wieży Kleista w przedwojennych Słubicach, wówczas na prawobrzeżnym, a zarazem największym przedmieściu Frankfurtu nad Odrą – Dammvorstadt. Okoliczności powstania wieży Kleista Ewald Christian von Kleist (1715-1759) był najsłynniejszą ofiarą bitwy pod Kunowicami w sierpniu 1759 r.

„Spółdzielnia Pomysłów” – rusza VI edycja konkursu dla społeczników

Wtorek 6 czerwca 2017

Już po raz szósty Banki Spółdzielcze Spółdzielczej Grupy Bankowej zapraszają wszystkich społeczników i osoby, które czują potrzebę zintegrowania się z sąsiadami, do wzięcia udziału w konkursie na inicjatywy lokalne. W poniedziałek, 5 czerwca ruszyła VI edycja konkursu „Spółdzielnia Pomysłów”, w którym mogą wziąć udział zarówno fundacje czy stowarzyszenia, ale i osoby prywatne.

Grzegorz Miecugow odwiedził słubicką bibliotekę

Poniedziałek 29 maja 2017

25 maja czytelnicy i mieszkańcy Słubic mieli wyjątkową okazję, by osobiście spotkać się z Grzegorzem Miecugowem w słubickiej bibliotece. Spotkanie, którego moderatorem była Marta Szymańska – Ptak, zrealizowane zostało w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze, a pytań do naszego Gościa nie było końca.

Liczyli na potęgę

Poniedziałek 29 maja 2017

25 maja 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słubicach odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Matematyczny „Mistrz Tabliczki Mnożenia”, zorganizowany przez nauczyciela matematyki Marzenę Guźniczak. W konkursie wzięli udział uczniowie ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z Gubina, Strzelec Krajańskich, Żagania i Słubic.

Młodzież z Cybinki i Frankfurtu odkrywała dwumiasto nad Odrą

Środa 24 maja 2017

19 maja w 30 krajach świata, w tym we wszystkich krajach UE, ale i np. w Kanadzie obchodzony był Europejski Dzień Sąsiada. Lokalne, transgraniczne obchody tego święta odbyły się w sobotę 20 maja i stały się okazją do poznania historii Słubic i Frankfurtu przez młodzież z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasza Chata” w Cybince oraz domu dziecka AWO we Frankfurcie nad Odrą.

Agresywni napastnicy w urzędzie

Czwartek 27 kwietnia 2017

Uzbrojeni napastnicy wtargnęli do Starostwa Powiatowego w Słubicach, wzięli zakładników – takie zgłoszenie otrzymał dyżurny słubickiej komendy. Na szczęście były to tylko ćwiczenia, które miały na celu sprawdzenie przebiegu ewakuacji oraz wypracowanie odpowiednich metod współdziałania, w przypadku wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych.

Kiermasz Wielkanocny

Czwartek 20 kwietnia 2017

Tradycyjnie przy okazji świąt uczniowie Szkoły Przyspasabiającej do Pracy przy SOSW w Słubicach wraz z wychowawczyniami: p. Joanną Heppner i p. Beatą Sznajder wykonali i przygotowali wiosenne i świąteczne dekoracje, które sprzedawali na szkolnym kiermaszu.

Wiersze z szuflady …

Piątek 14 kwietnia 2017

„Wiersze to jeszcze jeden sposób mówienia do drugiego człowieka - i do siebie samego” - ks. Jan Twardowski. Tymi słowami rozpoczęło się niezwykłe spotkanie poetyckie pt. „Wiersze z szuflady”, które odbyło się w bibliotece słubickiej 29 marca.

Kolorowe palmy wielkanocne w słubickiej bibliotece

Piątek 14 kwietnia 2017

Świąteczne, rodzinne warsztaty wpisały się już na stałe w działania kulturalne biblioteki słubickiej. Dlatego też i w tym roku, 5 kwietnia, zaprosiliśmy naszych czytelników i mieszkańców z powiatu słubickiego do wspólnego wykonania palm wielkanocnych.

PTASIE TRELE’ 2017 „Na zielonej łące”

Piątek 14 kwietnia 2017

7 kwietnia 2017 r. w bibliotece słubickiej odbył się XIII Międzyprzedszkolny Gminny Przegląd Wiersza Ekologicznego PTASIE TRELE pt. "Na zielonej łące". Głównym organizatorem było Przedszkole nr 1 „Jarzębinka" oraz biblioteka słubicka. W części konkursowej zaprezentowało się 22 przedszkolaków z terenu Słubic, Kunowic i Golic.

Poznaję miasto, w którym mieszkam

Niedziela 9 kwietnia 2017

W ramach tematu “Poznaję miasto, w którym mieszkam” dzieci z grupy “Elfów” Przedszkola Samorządowego nr 2 “Pinokio” z panią Manuelą zaprosiły radnego Daniela Szurkę. Słubice, to nie tylko samo miasto. to także otaczająca okolica i sąsiedzi zza Odry.

Kolejne złota siłaczy z Rzepina

Czwartek 6 kwietnia 2017

W dniach 1-2 kwietnia w Zalesiu odbyły się Mistrzostwa Polski Polskiej Unii Trójboju Siłowego, w których uczestniczyło prawie 300 zawodników z całej Polski. Startując w tych zawodach dostaliśmy wiele telefonów oraz wiadomości od naszych kibiców, za które serdecznie Wam dziękujemy.

Kolejny sukces uczniów z SOSW w Sulęcinie w konkursie plastycznym

Wtorek 4 kwietnia 2017

28 marca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słubicach odbyło się uroczyste podsumowanie powiatowego konkursu plastycznego pt. ”Magie bezpiecznej, urokliwej zimy”. Celem konkursu było pobudzenie wyobraźni plastycznej dzieci i promowanie ich twórczości, ale przede wszystkim wdrażanie ich do bezpiecznego spędzania czasu wolnego.

Z marihuaną w plecaku i… „jaśku”

Czwartek 30 marca 2017

Ponad 1,2 kilogramy marihuany o wartości blisko 40 tysięcy złotych usiłował wwieźć do kraju mieszkaniec województwa mazowieckiego. Wpadł podczas kontroli w pobliżu Świecka. Do zatrzymania doszło na terenie byłego przejścia granicznego w Świecku.

Nowy kierownik marketingu turystycznego we Frankfurcie nad Odrą

Poniedziałek 20 marca 2017

W marcu 2017 r. we Frankfurcie nad Odrą doszło do zmiany na stanowisku kierownika marketingu miejskiego, kulturowego i turystycznego, którym został Stephan Felbserg. Jak sam twierdzi, jego nowa misja będzie „sfokusowana” na transgraniczność, współpracę ze Słubicami i wspólny marketing turystyczny dla dwumiasta Frankfurt nad Odrą – Słubice.

Rycerz na metalowym rumaku

Wtorek 14 lutego 2017

W Kostrzynie nad Odrą znają go chyba wszyscy. Jakub Korżyński to postać kontrowersyjna, ale jedno trzeba mu oddać - to człowiek o wielkim sercu, społecznik i prawdziwy wulkan energii, który swoimi pomysłami potrafi także zarazić innych.

Apokaliptyczny kryminał

Wtorek 14 lutego 2017

Manhattan – jedna z najbardziej znanych i jednocześnie najdroższych dzielnic Nowego Jorku. Babilon – słynne miasto świata starożytnego. Co może łączyć starożytne, już nieistniejące miasto ze współczesnym Manhattanem? Pytanie było punktem wyjścia do dyskusji, która wywiązała się na styczniowym spotkaniu słubickiego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Teatr przy regale… w słubickiej bibliotece

Wtorek 14 lutego 2017

We wtorkowe przedpołudnie 7 lutego w słubickiej bibliotece gościliśmy grupę teatralną z Krakowa EDU-ARTIS, która zaprezentowała spektakl pt. „Witajcie w naszej Bajce". Dzięki aktorom z EDU-ARTIS dzieci miały okazję znaleźć się w świecie baśni i spotkać się z bohaterami bajek takich jak: Jaś i Małgosia, Pinokio, Kopciuszek, Tygrysek i Baba Jaga, Królewna Śnieżka i Krasnoludki, Pan Kleks, Kot w Butach, Samochwała i Zosia Samosia.

Sięgając po marzenia

Poniedziałek 13 lutego 2017

15 lutego Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego rozpoczyna kolejną, siódmą już rekrutację, do programu stypendialnego Marzenia o Nauce. 80 przyszłych stypendystów będzie uczyło się w najlepszych polskich liceach, a ich rodziny nie poniosą z tego tytułu żadnych kosztów.

Wywiad z Krzysztofem Kielcem

Piątek 10 lutego 2017

O minionym roku i planach na przyszłość rozmawiamy z Krzysztofem Kielcem, Prezesem Kostrzyńsko-Słubicko Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Kiedy w lutym obejmował Pan funkcję Prezesa K-S SSE S.A. mówił Pan szeroko o skupieniu się na działaniach marketingowych, aby jeszcze lepiej wykorzystać potencjał spółki.

Wystawa fotografii w słubickiej bibliotece

Wtorek 7 lutego 2017

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii uczestników warsztatów odbywających się w Galerii OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury w Słubicach. Fotografie posłużyły do zilustrowania kalendarza Galerii OKNO na 2017 rok. Premiera kalendarza odbyła się podczas wernisażu w Galerii OKNO 13 stycznia 2017 roku.

Rock’n’Beer Fest – solidna porcja dobrej muzyki i nie tylko w SOK

Niedziela 8 stycznia 2017

Wielkimi krokami zbliża się impreza festiwalowa, jakiej w Sulęcinie jeszcze nie było! Połączenie smaków, tych dosłownych i tych duchowych. Legendarni wykonawcy polskiej sceny rockowej oraz „młoda krew” scen krajowych. Dwa dni, dwie sceny, wyjątkowe atrakcje dodatkowe! Delektować się będziemy muzyką najwyższej klasy oraz wytworami rzemieślniczymi w zakresie trunków niskoprocentowych: piwa lokalne, domowe, nietypowe, rarytasy zagraniczne – wszystkiego ponad 50 gatunków! Wyjątkowa uczta, nakręcona muzyką na obrotach najwyższych! Oprócz tego: stoiska rzemieślnicze, stoiska handlowe z gadżetami artystów i wiele innych atrakcji… Impreza odbędzie się w Sulęcińskim Ośrodku Kultury w dniach 3-4 luty 2017.

W Lubuskiem ruszyła Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Poniedziałek 19 września 2016

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa została uruchomiona w województwie lubuskim. Każdy mieszkaniec może podzielić się z Policją informacjami o zagrożeniach, które zauważył. Zgłoszenia trafią do policjantów, którzy regularnie będą sprawdzać wskazane miejsca.

Największy w Polsce statek z zapałek

Czwartek 11 sierpnia 2016

Już jest. Już można go oglądać. Największy w Polsce statek z zapałek Dar Młodzieży autorstwa Grzegorza Trzmielewskiego jest wystawiony w oddziale dla dorosłych biblioteki słubickiej. Czy pamiętacie Grzesia Trzmielewskiego z Drzecina i jego statki? To właśnie ON jest wykonawcą tego okazałego modelu.

Podsumowali „Mobilnego Europraktyka”

Czwartek 21 lipca 2016

Z końcem czerwca w Zespole Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w Słubicach zakończyła się realizacja 2-letniego projektu „Mobilny Europraktyk”, realizowanego w ramach programu ERASMUS + sfinansowanego z funduszy Komisji Europejskiej. W ramach projektu 20 uczniów Technikum architektury krajobrazu i 20 uczniów Technikum żywienia i usług gastronomicznych odbyło zagraniczną praktykę zawodową w BFW we Frankfurcie nad Odrą i uzyskało certyfikaty tej instytucji oraz Europassy Mobilności potwierdzające nabyte kwalifikacje i kompetencje zawodowe.

IV Dzień Sztuki w SOSW w Słubicach

Środa 1 czerwca 2016

24 maja 2016 roku w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Słubicach odbył się IV Dzień Sztuki organizowany i popularyzowany przez Alicję Pietrzyk i Agnieszkę Araszewską. Głównym punktem obchodów tego święta był spektakl teatralny pt.

To był "Wielki dzień" Emilki

Wtorek 31 maja 2016

24 maja, w słubickiej bibliotece odbył się wyjątkowy wernisaż. To był wielki dzień dla 8-letniej Emilki Kusz - najmłodszej słubickiej artystki lokalnej. Były wiersze, były fotografie, zaproszeni goście. Wielki dzień, pełen emocji i wzruszeń.

Młodzież z SOSW w Słubicach z wizytą u dentysty

Poniedziałek 23 maja 2016

Większość nastolatków z naszego Ośrodka cierpi z powodu próchnicy. Wynika to głównie z niedostatecznej wiedzy na temat higieny jamy ustnej oraz braku kontroli stomatologicznej. Dzięki uprzejmości dr Doroty Mikołajczyk-Czak mogliśmy poprawić tę złą sytuację.

Turniej w Brennball w Słubicach

Czwartek 19 maja 2016

Pierwsze rozgrywki w BRENNBALL Szkół Podstawowych za nami. 18 maja 2016 r. na sali gimnastycznej SOSiR -u po raz pierwszy odbył się turniej tego rodzaju. Brennball w Słubicach propaguje nauczyciel Ośrodka Szkolno -Wychowawczego Agnieszka Araszewska.

W „Krainie Muzyki”

Środa 18 maja 2016

13 i 14 czerwca odbędą się egzaminy wstępne do Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Międzyrzeczu. Szkoła oferuje naukę gry na: fortepianie, akordeonie, gitarze, skrzypcach, wiolonczeli, flecie poprzecznym, saksofonie i klarnecie dla dzieci od 5.

Wzruszający, pełen emocji spektakl

Wtorek 17 maja 2016

12 maja w słubickiej bibliotece odbył się spektakl pt. "Oskar i ciocia Róża" w wykonaniu aktorów Teatru Planeta M z Poznania, w reżyserii Magdaleny Płaneta. Obejrzało go około 170 osób, między innymi uczniowie słubickich gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańcy gminy i powiatu słubickiego.

„Pocztówka z Dwumiasta” w bibliotece słubickiej

Poniedziałek 16 maja 2016

11 maja, w oddziale dziecięcym biblioteki słubickiej, odbyły się warsztaty twórcze, w ramach tegorocznego „Dnia Europy”. Głównym zadaniem uczestników było wykonanie pocztówek z charakterystycznymi miejscami Słubic i Frankfurtu. Każda pocztówka została opatrzona znaczkiem pocztowym z wizerunkiem Syriusza.

Współpraca z uczniami HANSA - SCHULLE FRANKFURT

Czwartek 5 maja 2016

27 kwietnia uczniowie z Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słubicach kolejny już raz gościli uczniów z Frankfurtu. W ramach współpracy i integracji młodzieży, podopieczni wzięli udział w warsztatach kulinarnych „ Żyj smacznie i zdrowo”.

1234»

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij