Sposób na bardzo ciekawy koniec wakacji…

Środa 27 września 2017

Czy koniec wakacji musi być nudny i poświęcony tylko przygotowaniom do nowego roku szkolnego? Z pewnością większość uczniów odpowiedziałaby –  “tak”, jednak nie uczestnicy międzynarodowego projektu Jugendcamp - Sulęcin 2017, którzy od 19 do 25 sierpnia wypoczywali w naszym gośninnym mieście i jego malowniczych okolicach.

Sulęcińscy gimnazjaliści już od czterech lat wyjeżdżali na wakacyjne spotkania młodzieży organizowane przez Jugend- Team Beesko oerderverein fuer Jugendhilfe Kamen. Zwiedzili Brandenburgię, Berlin, Drezno, Kamen, Schwerin i najpiękniejsze  miasta  niemieckiego wybrzeża.

Piąte, jubileuszowe spotkanie zorganizowaliśmy w Polsce, zapraszając młodzież z Beeskow, Kamen i Montreuil - Juigne do naszego gimnazjum. Uczniów biorących udział w projekcie przywitał burmistrz miasta Dariusz Ejchart oraz dyrektor gimnazjum Izabela Hutyra, którzy od zawsze wspierali i angażowali się w przedsięwzięcia związane z partnerstwem i wypoczynkiem młodzieży. Jako gospodarze chcieliśmy najpierw pokazać gościom nasze miasto. Zwiedzanie rozpoczęli więc od rozwiązywania zadań gry miejskiej, które polegały m. in na tym, że działając w grupach trójjęzycznych, mieli np. znaleźć policjanta i zrobić z nim zdjęcie, czy też odszukać "Gołębiarkę" i policzyć ptaszki. Uczestniczyli także w instruktażu Nordic Walking na niedawno odnowionym Stadionie Miejskim oraz w wędrówce po pobliskich wąwozach  i Uroczysku. 

W kolejnych dniach wraz z naszymi gośćmi odwiedziliśmy Pętlę Boryszyńską, gdzie przeżyliśmy fragment naszej wspólnej historii i mogliśmy zobaczyć pierwsze zlatujące na  zimę nietoperze. W Lubniewicach  wybraliśmy się na pełną przygód wyprawę rowerami wodnymi po jeziorach Lubiąż i Krajnik, a po południu do Gorzowa, do jednego z popularniejszych centrów handlowych. Chcąc zachęcić uczniów zza Odry i znad Sekwany do ponownego odwiedzenia Polski, nie mogliśmy w naszych wędrówkach pominąć Łagowa, gdzie po wspinaczce w Parku Linowym i zwiedzaniu zamku z basztą uraczeni zostali pysznym deserem lodowym. Jedną z ostatnich atrakcji partnerskiego spotkania francuskiej, niemieckiej i  polskiej młodzieży był spływ kajakowy rzeką Pliszką. Urzeczeni pięknem polskiej  przyrody, zmęczeni przedzieraniem się przez kłody powalonych drzew-można by  powiedzieć, że… -  dotarliśmy do końca projektu. Ale to nie wszystko.

Najważniejsze zostało w nas: spędzone wspólnie wieczory i poranki, zabawy, dyskoteki, podczas których szlifowaliśmy swój szkolny angielski  i niemiecki, próbując sobie powiedzieć jak bardzo się lubimy i jak bardzo takie spotkania są potrzebne. Wiemy, że młodzież, niezależnie od narodowości oraz przynależności kulturowej, jest podobna, a jeśli nawet trochę inna..., to potrafi pięknie się różnić.

Piąte Spotkanie Młodzieży Miast Partnerskich dobiegło końca. Odbyło się dzięki pracy grupy nauczycieli sulęcińskiego gimnazjum oraz wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej  Współpracy Młodzieży, Burmistrza Sulęcina oraz sponsorów.  Uczniowie  i nauczyciele Gimnazjum im. Jana Pawła II dziękują firmom: RAJ-BEAUTY, Cub@, Bank Spółdzielczy, Gumoplast oraz Cukiernia "Monika" za wspieranie współpracy międzynarodowej i wypoczynku młodzieży.

Magdalena Rajfur

 

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij