Święto Dyni

Czwartek 19 października 2017

Już czwarty raz, do Starego Dworu, konkretnie do ogrodów „Inspiracje Ogrodowe” Krystyny i Józefa Jednorowicz, zjechali sympatycy i smakosze wspaniałego warzywa jakim jest dynia. A że 1 października pogoda dopisała (piękna Złota Polska Jesień), więc blisko 300 osób przewinęło się w czasie trwania tej imprezy.

Każdy chętny, z chwilą nabycia biletu, otrzymał dynię i nożyk i mógł wziąć udział w konkursie na najciekawszą wycinankę z tego warzywa. Trzeba przyznać, ze pomysły były ciekawe. Bilety wstępu były również losami loterii, a do wygrania były krzewy i drzewka, które tutaj zostały wyhodowane.

Gospodarze serwowali ciasto z dyni, smakowity pasztet dyniowy, zupę krem także z tego warzywa oraz typowe grillowe przekąski. Zwiedzanie jesienią ogrodów zapewne pobudzało apetyt.

Na miejscu były stoiska okolicznych rękodzielników oferujących swe dzieła, m.in. szkło wypalane, wyroby z wikliny papierowej, anioły z masy solnej, biżuterię z pejzażem z akwareli oraz ceramikę wypalaną. Był również z Brójec kowal, który specjalizuje się w artystycznych formach tego rzemiosła. Specjalnym gościem był Jerzy Wydrzycki ze Świebodzina, który w zaciszu jednej z ogrodowych altan ze swadą opowiadał o Czesławie Juliuszu Wydrzyckim, znanym artystycznie jako Niemen, który do Świebodzina przybył w czerwcu 1958 r. Jerzy, stryjeczny brat Czesława przypomniał wiele mało znanych faktów z życia artysty.

Dominowała jednak w ogrodach dynia w różnej postaci (matka natura potrafi zaskoczyć) i aranżacjach wykonanych przez człowieka. Aby jeszcze uatrakcyjnić jesienne Święto Dyni, które już wpisało się w turystyczną atrakcję regionu, gospodarze być może zaproszą w roku przyszłym, do wspólnej zabawy niewielki, a ciekawy repertuarowo zespół ludowy.

LM

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij