Szkolenie ogniowe pododdziałów kawalerii powietrznej

Środa 20 września 2017

19 września br., na poligonie w Wędrzynie w ramach ćwiczenia pk. Serwal-17 zostały zrealizowane zajęcia ogniowe, w ramach których swoje umiejętności doskonalili żołnierze komponentu lądowego i lotniczego.

Ćwiczenia rozpoczął przelot pary samolotów F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, których zadaniem było udzielenie wsparcia lotniczego (CAS – Close Air Support) dla komponentu lądowego.

Po przelocie samolotów wielozadaniowych do akcji wkroczyły śmigłowce. Wsparły komponent lądowy, dokonując uderzenia z powietrza, niszcząc cele rakietami niekierowanymi S-5 oraz pociskami 23 mm z działka Gsz-23.

Po wykonaniu zadania przez śmigłowce Mi-17 z 1 dywizjonu lotniczego, szkolenie ogniowe realizowali żołnierze 1. batalionu kawalerii powietrznej z Leźnicy Wielkiej. Wykonali strzelania m.in. z przeciwpancernych wyrzutni pocisków kierowanych SPIKE, moździerzy 98 i 60 mm oraz broni etatowej.

Po obezwładnieniu przeciwnika szwadronowa grupa bojowa dowodzona przez por. Dawida Druszcza desantowała się z pokładu śmigłowców Mi-17, a następnie przystąpiła do kierowania ogniem szwadronu na Pasie Ćwiczeń Taktycznych Trzemeszno.

Tekst: por. Michał Kolad

Zdjęcia: szer. Agnieszka Grzelak

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij