Tutaj kultura i sztuka nie znają granic

Czwartek 21 sierpnia 2014

II edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Most”, która odbyła się w dniach 10-18 lipca na terenie Słubic i Frankfurtu nad Odrą, przyciągnęła wielu spragnionych kulturalnych doznań. Trzeba przyznać, że mieli w czym wybierać.

 

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji tego coraz popularniejszego festiwalu. Zaczęło się od koncertu na moście, w którym zagrał legendarny Tomasz Stańko wraz z Old Kwartetem (na zdjęciu). Podziwiano także spektakl teatralny "Król Edyp" w reżyserii Jana Klaty (Narodowy Teatr Stary Kraków) brano udział w warsztatach filmowych Jamesa Higginsona, był kończący festiwal spektakl "Marzec" w reżyserii Nikolaja Kolady (warsztaty z udziałem reżysera) oraz kino letnie "Most" (seanse, spotkania autorskie, debaty z udziałem gwiazd polskiego filmu).

 

Wystawy i warsztaty

 

W ramach tegorocznego projektu 25 lat wolności otwarto galerię fotografii "Na Moście". Przygotowali ją studenci z Polski, Niemiec i Ukrainy. „Mostowa” galeria była kontynuacją wystawy zorganizowanej podczas I edycji festiwalu, którą zobaczyło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Według organizatorów to jedna z największych otwartych galerii w tej części Europy. Niemniejszym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja „Polskie wolności – kontener wolności” na dziedzińcu Collegium Polonicum. Z kolei w ekspozycji „Akt. Nagość zakryta – kobieca zmysłowość”, zorganizowanej w Business and Innovation Centre we Frankfurcie, można było podziwiać prace takich fotografów jak Radosław Pujan, Miłosz Wozaczyński, Andrej Frankowski, Paweł Brzeziński, Renata Młynarczyk, Mirosława Kowalczuk czy Ewa Rydzewski. .Było też można zwiedzić wystawy: malarstwa prof. Henryka Cześnika (Polska) i Josefa Lange-Grumfelda (Niemcy), „My w Europie” (prezentacja prac studentów uczelni z Polski, Niemiec i Ukrainy) oraz wystawę kolodionów wykonanych podczas zeszłorocznych warsztatów. Nie zabrakło wystawy plakatów self-edition wykładowców Wydziału Sztuk wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie oraz zaproszonych gości i wystawy fotografii otworkowej The7th Day, autorstwa Marka Poźniaka, połączonej z wieczorem autorskim. Prócz wspomnianych wyżej warsztatów J. Higginsona, odbyły się również 5–dniowe warsztaty fotograficzne, filmowe i montażowe w technice 3D oraz warsztaty teatralne, prowadzone przez znakomitego rosyjskiego dramaturga, reżysera i aktora Nikolaja Kolady. Był też plener malarski studentów Akademii Sztuki w Szczecinie, a ponadto, w ramach Camera Obscura, codziennie było można obejrzeć wybrane filmy dokumentalne i fabularne, poświęcone tematyce pogranicza polsko-niemieckiego i polsko-ukraińskiego z udziałem zaproszonych autorów.

 

Debaty i koncerty

 

Równie ciekawie wypadła debata „Krzyczeć czy milczeć? Kino polskie o sąsiedztwie i trudnych tematach”. W dyskusji udział wzięli m.in. reżyserzy Robert Gliński i Piotr Lenar, a całość poprowadził krytyk filmowy Mateusz Werner. Oprócz nich gośćmi specjalnymi festiwalu byli reżyserzy: Wojciech Smarzowski i Janusz Zaorski, prof. Janusz Tylman, prof. Pylypiuk, Andrij Bojarow oraz aktorzy: Robert Więckiewicz i Paweł Deląg. Do Słubic dotarła także Ilona Felicjańska, która m.in. promowała swoją książkę. Na tzw. małej scenie nieopodal Collegium Polnicum codziennie prezentował się inny zespół, m.in. Plastic, No Name, L.Stadt czy Apostolis Anthimos Trio. W tym samym miejscu nie zabrakło atrakcji także dla najmłodszych – czwartego dnia festiwalu rozruszał ich m.in. pan Japa, brali oni także udział w warsztatach „Słubice / Frankfurt inaczej” oraz w projekcjach niezależnych, wyselekcjonowanych europejskich filmów. A 11 lipca, w ramach „Lato Zet i Dwójki”, na słubickim stadionie zagrali w niesamowitym koncercie (na zdjęciu): Oceana, Afromental, Mrozu, Blue Cafe, Enej, Poparzeni Kawą 3, Sylwia Grzeszczak, Hyży-Tab, Aneta Sablik (zwyciężczyni niemieckiego „Idola”) oraz Anna F (Niemcy).

 

 woj

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij