Wyłudzili 26 mln podatku VAT

Wtorek 18 kwietnia 2017

Procederem zajmowało się kilkanaście podmiotów gospodarczych z terenu województwa lubuskiego oraz z zagranicy. Przestępcy legalizowali i przeklasyfikowywali na fakturach olej, który oficjalnie miał być smarowym, a docelowo sprzedawany był na stacjach jako napędowy.

Zorganizowana grupa przestępcza działała od lutego 2015 do lutego 2016. Nieuczciwi handlarze wprowadzali na na obszar Polski produktu ropopochodnego (oleju smarowego) z terenu Niemiec oraz Belgii. Aby uniknąć konieczności zapłaty podatku VAT i akcyzy, formalnie produkt dostarczany był do innych krajów unijnych. W rzeczywistości jednak dystrybuowano go do wielu stacji paliw, gdzie był wykorzystywany jako olej napędowy i pod tą nazwą sprzedawany do odbiorców detalicznych. Proceder polegał zatem na legalizowaniu i przeklasyfikowaniu na fakturach produktu ropopochodnego innego niż olej napędowy, aby jako olej napędowy mógł trafić na rynek.

Grupa przestępcza utworzyła kilkanaście podmiotów gospodarczych (także poza granicami kraju) powiązanych ze sobą kapitałowo i osobowo, które wykorzystywane były do nabywania, sprowadzania, transportu i sprzedaży otrzymywanego przez sprawców produktu. W oparciu o zebrane dowody śledczy ustalili, że skarb państwa mógł być uszczuplony (podatek akcyzowy, opłata paliwowa, podatek VAT) o niespełna 26 mln zł. Dotychczas zabezpieczono mienie na kwotę 3 mln i 300 tys. zł

Adam Piotrowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij