Zdrowe potrawy

Czwartek 13 kwietnia 2017

W ramach projektu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (O)twórzMY wspólny świat odbyły się 29 marca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowaczym w Sulęcinie integracyjne zajęcia kulturalne „Wiosenna degustacja zdrowych potraw”. Organizatorem był wymieniony ośrodek i Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sulęcinie (prezes Danuta Malinowska i jednocześnie dyrektor SOSW).

Uczestnikami zajęć kulinarnych, prowadzonych przez doświadczonego kucharza z SOSW (Izabela Kościółek), byli uczniowie sulęcińskich szkół, w tym z Zespołu Szkól Licealnych i Zawodowych – specjalność kucharz. Integracyjne zajęcia były formą realnej aktywności integracji pełno- i niepełnosprawnych uczniów oraz ich opiekunów jak i lokalnej spoleczności. Pracowano w siedmiu, małych grupach. Po przygotowaniu potraw, uczestnicy projektu w różnych częściach miasta serwowali chętnym mieszkańcom - przyrządzone potrawy. Odbiór był różny, co jest zrozumiałe, ale z przewagą aplauzu, co było swoistą nagrodą. Koordynatorem projektu była Anna Szemitko, nauczyciel kształcenia specjalnego z SOSW.

W SOSW, nieco później, odbyło się spotkanie integracyjne, na którym był m.in. Tomasz Prozorowicz, wicestarosta powiatu sulęcińskiego. – Zawsze jestem pełen uznania dla inicjatyw podejmowanych w ramach integracji lokalnej społeczności, a szczególnie na płaszczyźnie wzajemnych relacji uczniów o różnej sprawności. To buduje więzi emocjonalne i owocuje w przyszłości właściwymi relacjami, które budują poczucie wartości w lokalnej społeczności – powiedział wicestarosta.

Podobne opinie podczas degustacji smakowitych potraw, w luźnych rozmowach wyrażali nauczyciele, opiekunowie i uczniowie sulęcińskich szkół. Integracja łączy, to fakt. Łączy również dobre, zdrowe jedzenie, choć każdy ma różne gusta i smaki. Autorzy projektu idealnie trafili w zapotrzebowanie, a realizatorzy w Sulęcinie spisali się na piątkę z plusem.

L. Malinowski

 

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij