Nagrodzili bohatera

Piątek 9 marca 2012

 

9 lutego fundacja im. Hanki Bożyk „Pogotowie Ratunkowe, dlaczego nie zdążyło?” po raz drugi nagrodziła osoby, które bezinteresownie przyczyniły się do uratowania życia ludzkiego. Wśród tegorocznych laureatów znalazł się mł. asp. Ryszard Zborowski z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.

 

Fundację im. Hanki Bożyk założył prof. Paweł Bożyk po śmierci żony, do której nie przyjechało pogotowie. Zajmuje się ona nagłaśnianiem i nagradzaniem ratowania życia, zwłaszcza w przypadkach, gdy ludzie nie bacząc na osobiste bezpieczeństwo, udzielają pomocy potrzebującym. W tym roku kapituła wybrała czterech laureatów- policjanta, lekarza, strażaka oraz ratownika wodnego. Uroczystość odbyła się w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie, podczas której wyróżniony został policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie mł. asp. Ryszard Zborowski.

Funkcjonariusz 28 maja ub.r. w czasie wolnym od służby zauważył w Rzepinie biegnącą młodą kobietę, która zniknęła nagle za nasypem, dzielącym drogę od pobliskich torów kolejowych. Jednocześnie policjant usłyszał sygnały wydawane przez pociąg, który za chwilę miał przejechać obok. Okazało się, że zdesperowana kobieta siedziała na torze, a pociąg zbliżał się bardzo szybko. Ryszard Zborowski bez chwili wahania doskoczył do kobiety, chwycił ją i ściągnął z torów. Pociąg przejechał tuż-tuz, gdyż na hamowanie było już za późno. Kobieta uszła z życiem tylko dzięki szybkiej decyzji i zimnej krwi policjanta.

R. Zborowski został uhonorowany przez fundację medalem pamiątkowym, dyplomem oraz nagrodą pieniężną.alt

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij