Podsumowań nadszedł czas

Niedziela 22 grudnia 2013

W tym roku na łamach „Przekroju Lokalnego” zaproponowałem mieszkańcom i samorządowcom gminy Sulęcin szereg rozwiązań, dzięki którym w naszych Małych Ojczyznach żyłoby się lepiej i taniej. Najważniejsze z nich to:

 

- Wprowadzenie w gminie Sulęcin „budżetu obywatelskiego”, dzięki któremu mieszkańcy mogliby co roku decydować, na co ma być przeznaczona część pieniędzy z płaconych przez nich podatków.

- Wprowadzenie w gminie Sulęcin „karty dużej rodziny”, jako elementu sulęcińskiej polityki prorodzinnej na rzecz rodzin wielodzietnych. Dzięki karcie wielodzietne rodziny miałyby zagwarantowane niższe opłaty za rachunki, darmowe wstępy na przedsięwzięcia kulturalne itp.

- Przystąpienie przez gminę Sulęcin do programu budowy przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowościach, w których budowa kanalizacji sanitarnej jest nieopłacalna. Dzięki temu opłaty za wywóz i oczyszczenie ścieków z szamb bezodpływowych, dochodzące w niektórych gospodarstwach nawet do 250 zł zniknęłyby całkowicie!

- Obniżenie opłaty za wywóz śmieci do poziomu obowiązująco w innych gminach (np. Rzepin i Ośno Lubuskie – 10 zł za wywóz odpadów niesegregowanych, Sulęcin – 15 zł).

 

Na tym nie koniec

 

To najważniejsze z proponowanych zmian oraz inicjatyw. Niestety, żadna w gminie Sulęcin jeszcze nie doszła do skutku. Czy są one jednak potrzebne i ważne dla sulęcińskiej społeczności, mieszkańcy ocenią sami.

W nowym roku w „Przekroju Lokalnym” będziemy publikować kolejne pomysły i propozycje udogodnień zarówno dla gminy Sulęcin, jak i całego powiatu. W styczniowym numerze przedstawię założenia do programu budowy mieszkań z przeznaczeniem dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej. Kwestie lokalowe to dziś w Sulęcinie jeden z poważniejszych problemów społecznych. Setki osób czeka w praktycznie nie poruszających się do przodu kolejkach o przydział mieszkania komunalnego lub socjalnego.

Kolejnym pomysłem, który zaproponuję w styczniu to zatrudnienie (lub przeniesienie) pracownika w Starostwie Powiatowym w Sulęcinie na stanowisko doradcy ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych dla organizacji pozarządowych: stowarzyszeń, fundacji, klubów itp. W zbliżającej się perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 bardzo dużo pieniędzy będzie do wykorzystania przez „trzeci sektor”. To ważne, żeby organizacje z powiatu sulęcińskiego miały odpowiednie zaplecze, by móc z tych środków skorzystać.

 

Adam Piotrowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij