Pomóżmy w odbudowie kościoła w Trzemesznie

Wtorek 25 kwietnia 2017

W 2012 roku z inicjatywy Księdza Proboszcza i Rady Parafialnej rozpoczęła się zbiórka datków pieniężnych na remont wieży i dachu w Kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Trzemesznie Lub. Kościół nasz nie jest wpisany do rejestru zabytków dlatego nie mogliśmy pozyskiwać środków zewnętrznych. Dzięki zaangażowaniu i ogromnej hojności byłych i obecnych mieszkańców oraz wszystkich tych, którym zawsze blisko serca leży nasza miejscowość, udało się zebrać niezbędne środki. W sierpniu 2016 roku remont został zakończony. Koszt remontu 220 756,00 PLN.

Poniedziałkowy Wielkanocny ranek 17 kwietnia 2017 roku pozostanie na zawsze w pamięci parafian z Trzemeszna jako tragiczna data w dziejach miejscowego Kościoła. Poranna mgła otaczająca wieżę i dach Kościoła okazała się dymem wychodzącym ze środka świątyni. Pożar zauważył proboszcz parafii i powiadomił straż. Wieść o tragedii rozeszła się błyskawicznie po wsi, pomimo wczesnego świątecznego poranka parafianie przybiegli pod świątynię. Z jednej strony - niedowierzanie i strach, z drugiej zaś ratowanie pozostałego dobytku. Dzięki sprawnej akcji strażaków nie doszło do rozprzestrzenienia się pożaru ale w środku wszystko jest czarne od dymu. Sztandary, żyrandole pod wpływem wysokiej temperatury uległy deformacji. Wierni wynieśli z Kościoła obraz, figury, ławki i inne przedmioty. Uratowano Stacje Drogi Krzyżowej oraz krzyż przywiezione z okolic Buczacza. Nie udało uratować się bocznego ołtarza wykonanego w latach 50-tych przez miejscowego rzemieślnika p. Józefa Szełepko, obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy przywiezionego z kresów wschodnich z Buczacza i obrazu Świętej Rodziny. Zniszczeniu uległ sufit i część dachu. Kościół został pobudowany w roku 1866 z cegły i kamienia polnego, dach stromy kryty dachówką, szpiczasta wieża, okrągłe łuki okienne i drzwiowe, płaski sufit drewniany, 5-cioboczna sklepiona absyda. Poświęcony 25.10.1945 roku przez Ks. Władysława Sygnatowicza pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Kościół służył wielu pokoleniom wiernych i dalej będzie służył. Stajemy wszyscy do dzieła. Koszty remontu będą na pewno duże, dlatego pośpieszmy wszyscy z pomocą. Każda złotówka będzie zapisana i z rozwagą wydana. Traktujmy tę ofiarę jako dar dla Matki Najświętszej.

Dziękując wszystkim za dotychczasowe wsparcie, pomoc i serce Rada Parafialna, Rada Sołecka i Ksiądz Proboszcz zwracają się z prośbą o pomoc finansową. Wsparcie finansowe w jakiejkolwiek kwocie będzie szlachetnym wkładem w dzieło remontu.

Darowiznę można wpłacać na rachunek bankowy, na którym gromadzone są środki na wyżej wymieniony cel: Bank Spółdzielczy O/Sulęcin, BIC/SWIFT: GBWCPLPP, 68 8369 0008 7107 2300 2000 0010.

Nazwa i adres odbiorcy: Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski, ul. Poznańska 65, Trzemeszno Lub., 69-200 Sulęcin.

W tytule wpłaty należy wpisać: Dar na cele kultu religijnego

Nadesłano: Rada Parafialna

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij