Sąd Rejonowy wróci do Sulęcina

Środa 18 marca 2015

Protest Zarządu Powiatu, parlamentarzystów, burmistrzów i wójtów gmin powiatu sulęcińskiego, a nawet kilkanaście tysięcy podpisów zebranych przeciwko likwidacji Sądu Rejonowego w Sulęcinie, nie poszły na marne. W lipcu placówka ma wrócić na dobre, choć to przede wszystkim konsekwencja tzw. prezydenckiej noweli ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.

 

Przypomnijmy: projekt ministra sprawiedliwości sprzed dwóch lat zakładał likwidację 115 sądów rejonowych w całej Polsce, w tym 5 w naszym województwie. Na czarnej liście znalazła się także placówka w Sulęcinie (pisaliśmy o tym w poprzednich numerach).

Warto dodać, że tutejszy Sąd Rejonowy, utworzony w 1997 r., powstał dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców oraz władz gminnych i powiatowych. Uruchomiono ogromny nakład sił i środków finansowych. Mało tego, sulęcińscy samorządowcy przekazali resortowi sprawiedliwości obiekty w centrum miasta z wyposażeniem ok. 2,5 mln zł. Placówka, oprócz gmin powiatu sulęcińskiego obsługiwała także Ośno Lubuskie, a liczba wpływających do niej pozwów ciągle wzrastała.

 

Podpisy, protesty, a minister swoje

 

Społecznik Jan Zaborowski zebrał tysiące podpisów przeciwko likwidacji sądu w Sulęcinie. Wspomagali go m.in. samorządowcy wszystkich gmin powiatu sulęcińskiego. Na biurku ówczesnego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina wylądował apel o zaniechanie likwidacji sulęcińskiej placówki, który poza starostą podpisali: burmistrz Sulęcina, Ośna Lubuskiego, Lubniewic, i Torzymia oraz wójtowie Krzeszyc i Słońska. Na niewiele to się zdało. Odstąpiono wprawdzie od zniesienia sądów rejonowych w Krośnie Odrzańskim i w Żaganiu, jednak projekt ministerstwa wciąż uwzględniał likwidację sądów  w Strzelcach Krajeńskich, Sulęcinie i Wschowie. Wszystkie wydziały funkcjonujące wówczas w strukturze placówki sulęcińskiej – cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych, przekształcone zostały w wydziały zamiejscowe sądu rejonowego w Międzyrzeczu.

 

Byle do wakacji?

 

Jednak 7 października kolejny minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podpisał rozporządzenie, na mocy którego od 1 stycznia na mapę sądownictwa powróciło 41 sądów rejonowych. Placówki te, na przełomie 2012 i 2013 r. zostały zniesione i przekształcone w wydziały zamiejscowe innych placówek. W drugim etapie, lipcu 2015 r.  Ministerstwo Sprawiedliwości planuje odtworzyć kolejne 34 sądy i to właśnie w tej grupie ma znajdować się sulęciński Sąd Rejonowy.

 

 

Wojciech Obremski

 

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij