Śpiewali, tańczyli i… palili znicze

Niedziela 22 grudnia 2013

W gminie Lubniewice obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości trwały dwa dni. W Sulęcinie, jak co roku, uroczysty występ przedszkolaków zrobił prawdziwą furorę. Z kolei w Słońsku Święto Niepodległości pomylono najprawdopodobniej z 1 lub 17 września - były odznaczenia, przemówienia, powaga, wiązanki, itp. Najwyraźniej zapomniano, że 11 listopada to dzień radosny. Ale i tutaj można było obejrzeć ciekawe występy. Zadbali o to żołnierze i słońscy gimnazjaliści.

 

Glisno: patriotyczne pieśni i apel

 

10 listopada w Gliśnie odbył się VII Przegląd Pieśni Patriotycznych i Wojskowych, zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Glisno, Radę Sołecką i Chór „Pokolenia”. Zwieńczeniem uroczystości była msza św. w intencji ojczyzny w lubniewickim kościele i patriotyczny apel przy obelisku upamiętniającym osadników wojskowych na pl. Kasztanowym. Oprócz uroczystego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy uczennice Zespołu Szkół Samorządowych wyrecytowały składankę wierszy patriotycznych. Można było posłuchać Joanny Kędzierskiej i Bożeny Smalec.

 

Sulęcin: przedszkolaki na scenie

 

W Sulęcinie, po mszy św. w intencji ojczyzny oraz części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Rozpoczął je koncert zespołu „Siedemnastka" z Klubu 17 WBZ w Wędrzynie wzruszający program artystyczny oraz prezentację multimedialną przygotowali i przedstawili uczniowie szkół podstawowych w Wędrzynie i Trzemesznie. Jednak najwięcej radości wzbudziły występy taneczne dzieci z przedszkola nr 1 i 2 w Sulęcinie.

 

Słońsk: uczniowska inscenizacja

Obchody Święta Niepodległości w Słońsku rozpoczął montaż słowno - muzyczny w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w wykonaniu uczniów gimnazjum klas I - III z Zespołu Szkół Program przygotowali Artur Wysokiński oraz Jakub Chajec i Mariusz Wojnarowski. Następnie przyszedł czas na mszę św. w intencji ojczyzny. Dalsza część obchodów przebiegała na cmentarzu jenieckim, gdzie zaproszone delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod pomnikiem ku czci pomordowanych więźniów obozu Sonnenburg. W części artystycznej wystąpiła wyżej wspomniana „Siedemnastka".

 

Wojciech Obremski

 

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij