Sulęcin nasz najdroższy

Piątek 24 października 2014

Porównaliśmy ceny  kilku stałych opłat, które co miesiąc uszczuplają portfele mieszkańców Sulęcina, Ośna Lubuskiego i Rzepina. Najdroższy okazał się ten pierwszy.

 

Wynik naszych badań doskonale obrazuje zamieszczony obok wykres. Czerwone słupki dotyczą Sulęcina, niebieskie Ośna Lubuskiego, a zielone - Rzepina. We wszystkich gminach skonfrontowaliśmy ceny podstawowych mediów, do których każdy mieszkaniec ma dostęp i jednocześnie ma obowiązek za nie płacić. Wszystkie te stawki ustalają w każdej gminie w Polsce radni miejscy lub gminni. Niestety, sulęcińscy rajcy byli bezlitośni dla kieszeni mieszkańców swojej gminy. Głosami koalicji sprzyjającej burmistrzowi doprowadzili do tego, że w niemal każdym z badanych przypadków ceny w naszej gminie okazały się najwyższe (tylko w przypadku ceny za 1 m³ wody o 0,25 zł droższe okazało się Ośno Lubuskie). Najniższe ceny obowiązują w gminie Rzepin.

 

Krocie za szamba i wywóz odpadów

 

Największa różnica dotyczy opłaty za odbiór ścieków ze zbiorników bezodpływowych, tzw. szamb. Cena za odbiór 1 m³ w Sulęcinie wynosi 13,82 zł i jest wyższa o ponad 180 proc. od stawki obowiązującej w Rzepinie (4,91 zł za m³). W gminie Sulęcin zarówno na wsiach, jak i w mieście nadal duża liczba gospodarstw domowych nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej i musi płacić wyższe stawki. Bardzo wyraźna jest też różnica za odbiór odpadów w trzech badanych gminach. Opłata za jedną osobę w gospodarstwie domowym w Sulęcinie przy odbiorze śmieci niesegregowanych wynosi 15 zł, podczas gdy w Rzepinie tylko 10 zł. Najdziwniejsze jednak jest to, że w obu gminach śmieci wywozi ta sama firma – Zakład Usług Komunalnych w Sulęcinie, którego 100 proc. udziałów należy do gminy Sulęcin. Jakiś czas temu włodarze gminy Sulęcin obiecywali, że ceny za wywóz odpadów ulegną zmniejszeniu, jednak do dziś do niczego takiego nie doszło.

 

Ponad dwa razy więcej

 

Pozostałe różnice cenowe z pozoru mogą nie wydawać się tak duże, jednak dotyczą one 1m³ lub jednej osoby. Gdy weźmiemy pod uwagę większe zużycie lub większą liczbę osób w rodzinie, ten dysonans staje się większy. Dla zobrazowania weźmy dwie 5-osobowe rodziny, zamieszkujące w gospodarstwach domowych bez dostępu do sieci kanalizacyjnej w gminach Sulęcin i Rzepin. Obie rodziny zużywają miesięcznie po 12 m³ wody (tyle samo powstaje więc ścieków) i nie segregują swoich śmieci. Rodzina z Rzepina zapłaci miesięcznie za wodę, odbiór ścieków i odpadów 140,72 zł. Rodzina z gminy Sulęcin za to samo zapłaci aż 284,40 zł.

Adam Piotrowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij