Holiday Park Kownaty – prace ruszyły z „kopyta”

Niedziela 23 października 2016

Już za niespełna 14 miesięcy planowane jest otwarcie parku Pszczółki Mai w Kownatach pod Torzymiem. 22 października symbolicznie wbito w ziemię pierwszą łopatę. Prace ziemne trwają już jednak od ponad tygodnia.

Majaland to jeden z wielu parków tematycznych, które powstaną pod Torzymiem. Do zagospodarowania jest 207 hektarów. Właścicielem gruntu jest holendersko-polska firma Holiday Park Kownaty. Pierwsze działania zostały podjęte już w 2010 r. Po zapoznaniu się z koncepcją holenderskiego inwestora torzymscy radni zmienili plan zagospodarowania terenu. Pierwotnie miał tam powstać park historyczny na wzór francuskiego Puy du Fou, jednak ten inwestor ostatecznie wycofał się z projektu. W 2014 r. HPK podpisał umowę z firmą Plopsa, należącą do grupy Studio 100. Belgijska spółka rozpoczęła budowę Majalandu pod Kownatami z przysłowiowego kopyta i na święta Bożego Narodzenia w przyszłym roku planuje przyjąć pierwszych gości. Majland obejmować będzie park tematyczny na świeżym powietrzu i pod dachem, dzięki czemu będzie mógł funkcjonować cały rok. Inwestor zakłada 300 tys. wizyt w pierwszym roku działalności. W kolejnym milion odwiedzin. Majaland jest pierwszym krokiem w budowie parku rekreacyjnego Holiday Park Kownaty. Do Pszczółki Mai w następnej kolejności mają dołączyć bohaterowie bajki Vic the Viking oraz Heidi. Dopinane są umowy z operatorami pól golfowych, domów wakacyjnych i hoteli. – Chcemy, żeby każdy mógł w Holiday Park Kownaty znaleźć coś dla siebie – mówi Martijn van Rheenen, jeden z dyrektorów HPK – kolejne atrakcje pozwolą nam przyciągnąć gości nie na jeden czy dwa dni, ale na znacznie dłużej – dodaje.

 

Dlaczego Kownaty?

Powodów jest wiele. Najważniejszy i bezdyskusyjny to bliskość węzła drogowego na autostradzie A2 w Torzymiu. To zaledwie kilka kilometrów od Holiday Park Kownaty. Dzięki autostradzie w ciągu 90 minut do HPK dotrą mieszkańcy aglomeracji Berlina i Poznania. Łącznie jest to czas dojazdu dla 7 mln potencjalnych klientów Holiday Park Kownaty. Natomiast o 120 minut jazdy samochodem jest oddalonych od Kownat 25 mln osób. Inwestorów zachwyciły również nasze tereny pełne lasów i jezior. Na slajdach podczas prezentacji pojawiły się m.in. zdjęcia Łagowa. Właściciele terenu podkreślają też bardzo dobrą współpracę z torzymskimi władzami od pierwszego spotkania w 2010 r.

 

Milowy skok dla regionu

Holiday Park Kownaty to ogromne przedsięwzięcie i atrakcja turystyczna, jakiej w Polsce obecnie nie ma. To także ogromna szansa dla małej i biednej gminy Torzym. Do budowy i później obsługi gości potrzebnych jest i będzie setki ludzi. Radości z inwestycji nie kryje burmistrz Torzymia Ryszard Stanulewicz: - Ten dzień przejdzie do historii miejscowości Kownaty i gminy Torzym – mówił podczas uroczystości symbolicznego rozpoczęcia budowy – jako mieszkańcy żywimy duże nadzieje względem Holiday Park Kownaty. To dla nas przede wszystkim wiele nowych miejsc pracy, ale także dodatkowe podatki do kasy gminy, dzięki którym będziemy mogli się szybciej rozwijać.

Na zagospodarowanie 207 hektarów terenu pod Kownatami i pełną rozbudowę Holiday Park Kownaty wielonarodowa grupa inwestorów daje sobie czas do 2030 r. Rozmach i skala przedsięwzięcia sprawia, że HPK może stać się jednym z największych parków rozrywki w Europie Środkowej. – Ten projekt przysporzy sławy Torzymowi i całemu regionowi – mówi burmistrz Stanulewicz. Miejmy nadzieję, że również pieniędzy.

Adam Piotrowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij