Koronawirus w Polsce. Zamknięte szkoły i przedszkola. Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Czwartek 12 marca 2020

Rząd zdecydował, że od poniedziałku 16 marca wszystkie szkoły, uczelnie wyższe oraz przedszkola w całym kraju z powodu koronawirusa zostaną zamknięte. Zamknięte zostaną również kina, muzea i placówki kulturalne.

W Polsce z dnia na dzień przybywa zakażeń nowym koronawirusem. Rząd chce maksymalnie spowolnić możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa i stąd tak radykalne decyzje.
Zasiłek opiekuńczy dla rodziców z powodu koronawirusa. Jak go otrzymać?
W związku z zamknięciem placówek oświatowych rząd postanowił uruchomić specjalny zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat ośmiu. Aby otrzymać zasiłek, należy wypełnić przygotowane przez ZUS oświadczenie (wzór oświadczenia dostępny w załączniku) i dostarczyć je do pracodawcy lub bezpośrednio do ZUS w przypadku osoby wykonującej działalność gospodarczą pozarolniczą.
Ze świadczenia może korzystać jednak tylko jeden rodzić w tym samym momencie. Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Jeśli oboje rodzice dziecka racują, to o dodatkowy zasiłek opiekuńczy może wystąpić jedno z rodziców. Mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu 14 dni. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom łącznie przez 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki.

Red.

Do pobrania

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij