Kresy? Pamiętamy!

Poniedziałek 23 stycznia 2017

19 stycznia na ogólnym zebraniu spotkali się członkowie Klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kostrzynie nad Odrą. Po części oficjalnej, w gościnnych murach kostrzyńskiego Zespołu Szkół, odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne członków i sympatyków Klubu, którego oprawą muzyczną był Amatorski Zespół Śpiewaczy „Drzewiczanie”. Frekwencja dopisała, nie zabrakło również gości, wśród których byli nie tylko przedstawiciele władz samorządowych czy organizacji pozarządowych ale także niezwykły przybysz z Wołynia w osobie księdza Romana z Łucka.

Klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kostrzynie nad Odrą powstał 25 lutego 2014 roku. Klub jest polską organizacją pozarządową, która zrzesza byłych mieszkańców Kresów II Rzeczpospolitej, jej potomków oraz sympatyków. Głównym celem Klubu jest upowszechnianie wiedzy o Kresach oraz pielęgnowanie dorobku historycznego oraz kulturalnego i tradycji byłych polskich terenów, jako integralnej części dorobku materialnego i duchowego III Rzeczpospolitej.

Przewodniczącym od samego początku istnienia Klubu jest Józef Żarski, który przywitał serdecznie zgromadzonych w sali konferencyjnej Zespołu Szkół członków Klubu, którzy przybyli na zebranie. Chwilą ciszy uczczono też pamięć Stefana Hładkiego, który zmarł w grudniu zeszłego roku.

Następnie J. Żarski przeszedł do sprawozdania. W roku 2016 Zarząd Klubu odbył 5 posiedzeń, na których rozmawiano m.in. o programie obchodów „Krwawej Niedzieli”, wyjazdu do Siekierek, kilkudniowej wycieczki autokarowej na dawne Kresy II RP czy wreszcie udziale w „Szlachetnej Paczce”. Z uwagi na to, że wszystkie te inicjatywy były szeroko opisywane na łamach portalu naszkostrzyn.pl i gazety samorządowej pozwolę sobie przypomnieć o niektórych działaniach Klubu, które również opisywaliśmy. W styczniu odbyło się spotkanie opłatkowe. W kwietniu zorganizowano wycieczkę do Siekierek z okazji 71. rocznicy forsowania Odry w kwietniu 1945 roku. W maju członkowie i sympatycy Klubu spotkali się w Dąbroszynie na spotkaniu integracyjnym. Ważnym wydarzeniem był dzień 11 lipca 2016 roku, kiedy to Klub współorganizował uroczystości obchodów 73. rocznicy „Krwawej Niedzieli” (11.07.1943 roku) przy tablicy pamiątkowej. W sierpniu również nie próżnowano - w dniach 2-7.08. miała miejsce wycieczka do Zamościa, Żółkwi, Lwowa, Lublina i Kazimierza Dolnego. W listopadzie członkowie spotkali się po raz kolejny z okazji Święta Niepodległości a także uczestniczyli w projekcji filmu „Wołyń”. W grudniu Klub, na prośbę Katarzyny Olejnik, włączył się w akcję „Szlachetna Paczka” poprzez zbiórkę żywności i pieniędzy wśród swoich członków. Ostatecznie zebrano 700 zł i produkty żywnościowe, co pozwoliło przygotować dwie paczki żywnościowe i jedną odzieżową. Przekazane one zostały 11 grudnia dla samotnej matki przez Halinę Kochanowską i Sarę Zdzitowiecką. J. Żarski podkreślał także znakomitą współpracę z Bartłomiejem Suskim, dzięki któremu informacje z życia Klubu na bieżąco relacjonowane były w gazecie „Samorządny Kostrzyn” i na łamach portalu naszkostrzyn.pl

Na zebraniu omawiana była także sytuacja finansowa. W tym miejscu, za naszym pośrednictwem, Zarząd Klubu pragnie podziękować swoim darczyńcom za ich wsparcie: Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A., władzom miasta Kostrzyna nad Odrą, Jeremiemu Filusiowi, Hurtowni „Romański Partner” i Zdzisławowi Czyrce oraz swoim członkom: Leszkowi Naumowiczowi, Halinie Kochanowskiej, Kazimierzowi Czyżewskiemu, Emili i Józefowi Hładkim, Ewie Dumańskiej, Helenie Musiał, Alicji Włodarczak i Józefowi Ciesielskiemu. Osobne podziękowania skierowano do Ireneusza Materyńskiego. Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Helena Rudaniecka przedstawiła protokół z kontroli działalności Klubu. Nie stwierdziła w nim żadnych nieprawidłowości. Członkowie Klubu jednogłośnie przyjęli sprawozdania. Następnie podjęto trzy uchwały. Pierwsza dotyczyła przeniesienia siedziby Klubu do ECS „Kręgielnia”, gdzie będzie można uzyskać informacje o Klubie w czwartki w godzinach 11:00-13:00. Druga uchwała dotyczyła powierzenia funkcji skarbnika Cecylii Kołodziejczyk, a trzecia ustalenia pogotowia kasowego. Warto podkreślić, że wszystkie uchwały zostały przyjęte jednogłośnie. Na koniec rozmawiano także o planie pracy na rok 2017, którego jednak na ten moment nie zdradzimy zachęcając do śledzenia naszych artykułów.

Po blisko godzinie Józef Żarski zaprosił wszystkich na spotkanie opłatkowe do Rotundy. W spotkaniu wzięli też udział zaproszeni goście: przedstawiciele władz miasta Kostrzyna nad Odrą w osobach burmistrza Andrzeja Kunta i Przewodniczącego Rady Miasta Marka Tatarewicza, Dyrektor Zespołu Szkół w Kostrzynie nad Odrą Leszek Naumowicz, ks. kan. prałat Wojciech Skóra w towarzystwie księdza Romana z Łucka (Wołyń) i przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych w osobach: Krystyny Budzińskiej prezesa UTW i Mariana PezowiczA - prezes kostrzyńskiego Koła Sybiraków. Uroczystość, która rozpoczęła się od przepięknego wykonania kolęd przez „Drzewiczan” miała niezwykle podniosły charakter. Nadał jej W. Skóra i uczetniczący w spotkaniu ks. Roman z Łucka (Wołyń). Po odczytaniu przez ks. Romana fragmentu Pisma Świętego, modlitwy i złożeniu życzeń członkom Klubu przez W. Skórę, nastąpiło dzielenie się opłatkiem. Wśród wielu życzeń najczęściej powtarzał się zwrot „Życzę Ci zdrowa i pomyślności”, Następnie zebrani zasiedli do wspólnego posiłku. Na zakończenie na scenie ponownie pojawili się „Drzewiczanie” z repertuarem biesiadnym i wspaniałym wykonaniem „Karczmareczki”. W przerwie występu zespołu wystąpiła Adela Pawlukiewicz w prezentacji swojego okolicznościowego wiersza. Mocnym akcentem, kończącym wieczór, było dosłownie wejście „Drzewiczan” w publiczność z brawurowym wykonaniem utworu „Wesele, Wesele”.

Józef Żarski / Bartłomiej Suski

więcej fotografii / wideo: http://naszkostrzyn.pl/miasto/3017-kresy-pamietamy

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij