Lubuska Unia Światłowodowa podpisana w Brodach

Wtorek 19 września 2017

Liderzy porozumienia Lubuskiej Unii Światłowodowej podpisali w Brodach porozumienie, dzięki któremu w lubuskich gminach łatwiejszy będzie dostęp do szerokopasmowego internetu. Chodzi o inwestycje budowy tzw. „ostatniej mili” – od punktów dostępowych do mieszkań abonentów. – To nasz priorytet numer jeden – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak., patronująca temu porozumieniu. - Bez szerokopasmowego internetu nie ma dzisiaj rozwoju.

Porozumienie podpisali marszałek Elżbieta Anna Polak, przewodniczący Zrzeszenia Gmin Woj. Lubuskiego Wadim Tyszkiewicz oraz pełnomocnik Zarządu Orange Polska ds. rozwoju sieci szerokopasmowych Tomasz Kowal.

Przypomnijmy, że Lubuskie było pierwszym regionem, które – we współpracy z Orange – zakończyło inwestycję budowy sieci szerokopasmowej obejmującej ponad 320 miejscowości i wsi w regionie. Sieć została doprowadzona na tereny tzw. „białych plam” w dostępie do internetu. Inwestycja została sfinansowana z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 oraz ze środków własnych firmy Orange.

Dzięki temu potencjalnie nikt w regionie nie może czuć się wykluczony cyfrowo. Pod warunkiem jednak wybudowania „ostatniej mili” od punktów dostępowych (które powstały w ramach projektu Szerokopasmowego Lubuskiego) do mieszkań abonentów. Są na to pieniądze unijne w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Pozyskała je firma Orange Polska, która przystępuje do realizacji szeroko zakrojonego programu inwestycyjnego, który obejmie zasięgiem 82 gminy województwa lubuskiego. – Światłowód zostanie doprowadzony do ponad 53 tys. gospodarstw domowych oraz 418 szkół, umożliwi to praktycznie nieograniczoną prędkość przesyłu danych – mówi Hanna Kontkiewicz-Chachulska z Orange Polska, która zachęcała gminy do przystępowania do Lubuskiej Unii Światłowodowej. Daje to gminom m.in. możliwość współpracy przy uszczegółowieniu założeń projektu inwestycyjnego, promocji gminy jako lokalizacji przyjaznej inwestorom a także wprowadzenia publicznych e-usług i nowoczesnych rozwiązań.

- Objęłam patronatem to przedsięwzięcie, bo to nasz priorytet numer jeden – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. – W 2013 r. dostałam „Złotą antenę” w kategorii Człowiek Roku za ideę cyfryzacji województwa, czyli właśnie za ten projekt Szerokopasmowego Lubuskiego. Potem oberwałam, bo wszyscy mówili, że stoją skrzynki dostępowe, a mieszkańcy nie mają internetu. Postawiłam sobie za punkt honoru, żeby to doprowadzić do końca. Lubuskie musi być pierwsze jeśli chodzi o światłowody.

Źródło: www.lubuskie.pl

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij