„Małe Lubniewice zostaną symbolem polskiego seksu?”

Poniedziałek 13 lutego 2017

Taki tytuł tekstu zamieścił na swoich stronach Super Express. Oprócz tej gazety, dziesiątki innych periodyków, portali, rozgłośni, stacji pisało i mówiło w ostatnim czasie o Lubniewicach, w których nakręcono film „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Co przyniesie miasteczku taki rozgłos? Z pewnością same korzyści.

Na Michalinę Wisłocką, najsłynniejszą polską seksuolog Lubniewice postawiły już kilka lat temu. W miasteczku nad jednym z jezior w 2012 r. powstał park imienia autorki „Sztuki Kochania” – pierwszego w historii Polski podręcznika na temat seksu (park wkrótce ma być rewitalizowany). Dlaczego Wisłocka? Ponieważ tutaj lekarka trafiła za czasów PRL-u do jednego z lubniewickich zamków w ramach Wczasów Pracowniczych. W Lubniewicach przeżyła burzliwy romans, którego efektem stała się właśnie „Sztuka Kochania”. Książka przez lata sprzedała się w 7 mln egzemplarzy czym pobiła nie tylko nakład Pana Tadeusza, ale także Biblie.

Scenariusz do filmu, a zatem cały film powstał dzięki książce Violetty Ozminkowski „Sztuka kochania gorszycielki”, która była biografią seksuolożki. Zaraz po jej ukazaniu się kilku producentów zaczęło zabiegać o możliwość wyprodukowania filmu.

Wróćmy jednak do początku. O okolicznościach powstania biografii Michaliny Wisłockiej opowiada nam burmistrz Lubniewic Tomasz JaskułaPark im. dr Michaliny Wisłockiej powstał w Lubniewicach, dzięki naszej współpracy z prof. Zbigniewem Izdebskim – mówi – Otwarciu w 2013 r. towarzyszyła ogólna dyskusja o „Sztuce Kochania” z najwybitniejszymi postaciami ze świata seksuologii. Wtedy też doszło do spotkania Violetty Ozminkowski z Krystyną Bielewicz, córką Michaliny Wisłockiej. Panie bardzo przypadły sobie do gustu. Wzajemne zaufanie zaowocowało przekazaniem pisarce pamiętników Michaliny Wisłockiej.

Biografia Wisłockiej ukazała się w 2014 r. W książce, tak jak w życiu Wisłockiej bardzo ważne miejsce zajęły Lubniewice. Książką i historią słynnej seksuolożki zainteresowali się Krzysztof Terej i Piotr Woźniak-Starak, twórcy filmu Bogowie. Scenariusz do filmu napisał Krzysztof Rak. Jak podkreśla jednak T. Jaskuła był on wielokrotnie zmieniany – Scenariusz zmieniano 14 razy. Konsultantem był prof. Izdebski, który zadbał o to, by również w filmie Lubniewice odegrały ważną rolę – podkreśla.

W uzgodnieniach cały czas uczestniczyła również gmina – Przekonywaliśmy producentów, żeby sceny z Lubniewic były kręcone w Lubniewicach – kontynuuje Jaskuła – negocjacje trwały 4 miesiące i zakończyły się naszym sukcesem. A trzeba mieć świadomość, że na planie filmu pracowało ponad 100 osób, co wiązało się z ogromnymi kosztami.

Zdjęcia do filmu powstały w zespole pałacowo – zamkowym, w którym kiedyś gościła Michalina Wisłocka. – Reżyser filmu Marysia Sadowska powiedziała, że była to najlepsza decyzja. Odtwórczyni tytułowej roli Magdalena Boczarska powtarzała, że to totalnie magiczne miejsce, w którym czuć ducha Wisłockiej – dodaje burmistrz.

Okazuje się więc, że rola Lubniewic w filmie to nie przypadek i trzeba było na nią ciężko zapracować – Wiara, konsekwencja sześciu lat współpracy z pros. Zbigniewem Izdebskim spowodowały, ze Lubniewice mają swoje 5 minut. Film dał Lubniewicom promocję, jakiej to miasto nie miało nigdy wcześniej – podkreśla Jaskuła.

 

Gmina kuje żelazo

- Będziemy ciężko pracować, żeby ten rozgłos wykorzystać – mówi energiczny burmistrz – Szykujemy się do festiwalu poświęconego dr Michalinie Wisłockiej, który będzie absolutnie najważniejszym kulturalnym wydarzeniem w regionie. Planujemy zrobić też szlak im. dr Wisłockiej i wydać folder. Takiego rozgłosu nigdy wcześniej nie mieliśmy i zamierzamy to odpowiedzialnie wykorzystać – podkreśla Jaskuła.

Po pierwszym tygodniu od premiery film „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” obejrzało ponad pół miliona osób! To rewelacyjny wynik w polskiej kinematografii. Już 10 marca film będzie można zobaczyć w Lubniewicach. Szczegółowe informacje już wkrótce na naszej stronie internetowej.

Adam Piotrowski

Foto. Jarosław Sosiński / Watchout Productions

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij