Pływak z Sulęcina wygrał 24 godzinny maraton

Wtorek 17 kwietnia 2018

Marek Gołdon z Sulęcina zwyciężył w VIII Mikołowskim 24 godzinnym maratonie pływackim. Podczas tego niesamowitego wyczynu pan Marek przepłynął dystans 51 km i 50 m, czym pobił swój własny rekord.

Marek Gołdon na co dzień mieszka w Sulęcinie, a pracuje w Lubuskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Gorzowie Wlkp. Jego wielką życiową pasją jest pływanie. Specjalizuje się w pływaniu długodystansowym. Pan Marek w dniach 7-8 kwietnia po raz kolejny wziął udział w Mikołowskim 24 godzinnym Maratonie Pływackim, który odbył się na krytej pływalni Aqua Plant w Mikołowie na Górnym Śląsku. W imprezie wzięło udział 110 osób. Maraton rozpoczął się 7 kwietnia o godz. 12.00 i zakończył dzień później o tej samej porze. - Walcząc ze swoimi słabościami i ogromnym zmęczeniem pokonałem dystans, który jest w zasięgu niewielu osób w naszym kraju. Mój poprzedni rekord, to dystans 46 km i 600 m ustanowiony w 2016 roku. Do pobicia ustanowionego dotychczas rekordu maratonu pływackiego (51km 500m) zabrakło mi zaledwie 450 m – mówi M. Gołdon - Dzięki temu, iż moim atutem są mocne ramiona maraton pokonałem najszybszą techniką pływacką - kraulem

Pan Marek pływa od dziecka, natomiast pływaniem długodystansowym zaraził się na obozie sportowym w ośrodku AWF Poznań nad jeziorem Chycińskim (gmina Bledzew). Dalsze szlify w tym sporcie zdobywał na pływalniach: "Kasztelanka" w Międzyrzeczu, "Słowianka" w Gorzowie Wlkp., a w sezonie letnim na jeziorach w pobliżu Sulęcina (jez. Ostrowskie, jez. Buszno, jez. Lubniewsko).

- Przed startem trenowałem pod okiem Bartosza Wojtala - trenera i instruktora pływania na pływalni MOSIR Międzyrzecz w zakresie doskonalenia technik pływania. Jednakże same treningi z pływania to nie wszystko. Przy tego typu dyscyplinach sportowych potrzebna jest wytrzymałość fizyczna, elastyczność, siła i zwinność. Dlatego też biegam, uprawiam gimnastykę, jeżdżę na rowerze, trenuję na siłowni. Oprócz tego uczestniczę również w różnorodnych zawodach i imprezach sportowo-rekreacyjnych m.in. w pływaniu, w biegach długodystansowych, w regatach żeglarskich, nordic walking oraz w rajdach pieszych – opowiada M. Gałdon – W tego typu przedsięwzięciu sportowym ważne jest również nastawienie, odporność psychiczna, bezpieczeństwo. Zawsze trzeba liczyć się z tym, że kryzys może nadejść w trakcie wielogodzinnego morderczego maratonu w najmniej oczekiwanym momencie. Zatem ogromne znaczenie ma wyciszenie, nadanie odpowiedniego tempa, zwycięstwo nie za wszelką cenę - podkreśla

- Bardzo ubolewam na tym, iż Sulęcin w randze miasta powiatowego do tej pory nie posiada standardowej krytej pływalni. Nie chodzi mi o wybudowanie kosztownego obiektu wodnego typu "aqua park", czy też basenu olimpijskiego, tylko krytego obiektu dostosowanego również do osób niepełnosprawnych, składającego się z podstawowego basenu pływackiego o wym. 25mx12,50m i basenu rekreacyjno-rehabilitacyjnego oraz brodzika dla dzieci. Mam jednak ogromną nadzieje, że w niedalekiej przyszłości kryta pływalnia powstanie w Sulęcinie, a mieszkańcy powiatu sulęcińskiego nie będą już musieli dojeżdżać do ościennych powiatów. Uważam, że taka inwestycja odniosłaby korzyści dla mieszkańców.  Pływanie to nie tylko jedna z najbardziej ogólnorozwojowych, wszechstronnych i bezpiecznych dyscyplin sportowych, ale też forma aktywności fizycznej adresowana do wszystkich osób – niezależnie od wieku i płci, a szczególnie do osób którzy mają problemy przy różnych dolegliwościach związanych z kręgosłupem, wadami postawy, czy też nadwagą. Rozwija mięśnie ciała, poprawia krążenie, hartuje organizm, koryguje wady postawy. Osoby, które pływają rzadko się garbią i mają prostą sylwetkę.

Redakcja Przekroju Lokalnego serdecznie gratuluje panu Markowi Gałdon sukcesu, który zalicza sulęcinianina do grona najwybitniejszych sportowców naszego miasta. W pełni podzielamy też opinię p. Marka dotyczącą powstania krytej pływalni w Sulęcinie.

Red.

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij