Spotkanie z kulturą żydowską

Wtorek 17 października 2017

7 października w Pszczewie odbyło się tytułowe spotkanie połączone z promocją książki „Żydzi w Pszczewie” autorstwa Andrzeja Kirmiela. Autor jednocześnie zaprezentował wykład o Żydach na ziemi międzyrzeckiej, którzy na przestrzeni wieków stanowili znaczny potencjał, który stanowił swoiste zagrożenie, szczególnie dla miejscowych osadników czy handlowców. Ten aspekt również został w prezentowanej książce dobrze opisany.

Pieśni hebrajskie i żydowskie śpiewała Aleksandra Idkowska, a Irena Kimiel przygotowała (i rzeczowo omówiła) i zaserwowała do degustacji potrawy izraelskie i żydowskie.

Pozycja książkowa (format A5+) ma 64 strony (w tym bibliografia i skrót w języku niemieckim i angielskim) i zawiera kilka rozdziałów bogato ilustrowanych. Szczególnie cenne są zdjęcia archiwalne utrzymane w sepii. Zdjęcia osób narodowości żydowskiej z personalnym opisem i często adresem w Pszczewie. Wykaz nieruchomości żydowskich wraz z właścicielami czy dzieje tamtejszej synagogi aż po czasy obecne są ze wszech miar ciekawe. Pozycja zawiera wiele ciekawostek. Chyba mało kto wie, lub wcale, że z Pszczewa pochodził król nowojorskich kieszonkowców, który znany był wcześniej w pierwszej połowie XIX wieku kryminalnym inspektorom m.in. Poznania, Frankfurtu/M czy strażnikom więziennym w Rawiczu. Na kartach książki została wyjaśniona kwestia dodawania imiona Israel i Sara na niemieckich kenkartach. Są też wspomnienia lub opis powojennych losów nielicznie ocalałych pszczewskich Żydów po ostatniej wojnie światowej. Odciski pieczęci gminy żydowskiej znalezione w jednym z pszczewskich domów w 2006 r. także znalazły się w promowanej pozycji.

Wśród licznie przybyłych zainteresowanych byli m.in.: Alicja Skowrońska – przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Żarach, prof. Zbigniew Bujkiewicz – Archiwum Państwowe w Zielone Górze, Zofia Plewa – członek Zarządu Rady Powiatu Międzyrzeckiego, przedstawiciele Lubuskiej Fundacji Judaica, Stowarzyszenia „Znaki Pokuty” z Nieniec i Stowarzyszenia „Dzieci Holokaustu” z Polski. Współorganizatorami imprezy byli: Gmina Pszczew, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego w Międzyrzeczu, TSKŻ Żary i Lubuska Fundacja Judaica.

Wieczór kultury żydowskiej oraz promocja książki doskonale wpisał się w klimat zrozumienia i poszanowania różnorodności kulturowej. Obecni mieszkańcy są dziś depozytariuszami wielowiekowej, jakże barwnej historii Pszczewa, niegdyś miasta, zdegradowanego do roli wsi gminnej po 1945 r. Książka A. Kirmiela jest pamięcią o tych, których w Pszczewie już nie ma.

L. Malinowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij