Wyniki matur katastrofalne

Czwartek 13 lipca 2017

Znamy wyniki tegorocznych matur pisemnych na poziomie podstawowym. Niestety, uczniowie sulęcińskich szkół średnich wypadli najsłabiej w województwie.

Według wstępnych danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej średnie wyniki procentowe egzaminu maturalnego (pisemnego) na poziomie podstawowym w powiecie sulęcińskim wyglądały następująco: j. polski 46,4 proc. (średnia województwa 54,69); j. angielski 63,12 proc. (średnia województwa 73,52); j. niemiecki 47,55 proc. (średnia województwa 63,9); matematyka 38,85 proc. (średnia województwa 53,21). Niestety, ze wszystkich ww. przedmiotów sulęcińscy abiturienci wypadli najsłabiej na tle maturzystów z innych powiatów.

Gorzej niż w poprzednich latach

Dla porównania sprawdziliśmy jak plasował się powiat w latach poprzednich (wyniki matur na poziomie podstawowym pisemnym). Język polski w 2015 r. został zdany na poziomie 57,81 proc. przy średniej wojewódzkiej 61,33 proc. Rok temu wynik wyniósł 54,15 proc. przy średniej wojewódzkiej 56,69 proc.

Z matematyki uczniowie z terenu powiatu sulęcińskiego w 2015 r. zdobyli 42,28 proc. punktów, a średnia wojewódzka wyniosła 49,73 proc. Rok temu wynik zamknął się na poziomie 49,78 proc. przy średniej wojewódzkiej 55,00 proc.

Również w językach obcych: angielskim i niemieckim nie było tak znacznych różnic między średnią uczniów z powiatu sulęcińskiego a średnią wojewódzką (chociaż zawsze wynik ten był poniżej średniej). Nigdy też w latach 2015 i 2016 nasz powiat nie zajmował ostatnich miejsce pod względem średniej punktów w porównaniu do innych powiatów województwa lubuskiego.

Sytuacja podbramkowa

Z powyższych danych można wywnioskować, że poziom nauki w sulęcińskich szkołach średnich biorąc pod uwagę wyniki matur znacznie spadł. To poważny sygnał ostrzegawczy dla radnych powiatowych, Zarządu Powiatu i dyrektorów sulęcińskich szkół średnich. Poprosiliśmy Starostę Sulęcińskiego, jako organ prowadzący szkoły ponadgimnazjalne na terenie powiatu o komentarz w sprawie i zapytaliśmy jakie kroki zamierza podjąć Zarząd Powiatu w celu poprawienia poziomu kształcenia w sulęcińskich szkołach (pytania wysłaliśmy 8 lipca), jednak do dnia wydania tego numeru gazety nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

 

Adam Piotrowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij