Zadbajmy o przyrodę

Wtorek 9 stycznia 2018

Aktualnie mamy astronomiczną i kalendarzową zimę, ale sobotni dzień 6 stycznia wcale, ale to wcale tej zimy nie przypominał. Pogoda typowo wiosenna, słońce towarzyszyło nam przez cały dzień. I właśnie tego dnia dzieci ze szkółki wędkarskiej „Linek Kroczek” wraz z rodzicami (opiekunami) wzięły udział w ekologicznej pieszej wycieczce, powiązanej z uporządkowaniem odcinka linii brzegowej jeziora Lubniewsko (Nakońskie) oraz Wąwozu Żubrowskiego należących do Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Uroczysko Lubniewsko”.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zbiórki uczestników na polanie Uroczyska Lubniewsko, nieopodal wsi Żubrów, skąd wyruszyliśmy na jednodniową przygodę. Pierwszy krótki postój był na skraju Wąwozu Żubrowskiego, gdzie wszyscy otrzymali jednorazowe rękawiczki, a opiekunowie dodatkowo worki na śmieci. Po stromych skarpach zeszliśmy do wąwozu zbierając nieczystości pozostawione przez turystów. Idąc dołem wąwozu podziwialiśmy otaczający nas krajobraz, niezwykłe urozmaicenie terenu, skarpy i wzniesienia porośnięte starym lasem bukowym.

Dalsza część wycieczki prowadziła brzegiem jeziora aż do pomostu widokowego, tzw. „Domku na wodzie” gdzie zrobiliśmy dłuższą przerwę na gorącą herbatkę i kawę. Jest to przepiękne miejsce na odpoczynek dla każdego turysty. Niestety ten drewniany obiekt jest bardzo zdewastowany i dla dzieci niebezpieczny. Brak barierek, połamane deski, duże ubytki w dachu. Ta przepiękna budowla będąca chlubą „Uroczyska Lubniewsko” staje się zwykłą ruiną, aż przykro na to patrzeć.

Idąc dalej linią brzegową jeziora zbieraliśmy śmieci po pseudo wędkarzach (opakowania po zanętach, puszki po kukurydzy, puszki i butelki po alkoholu,  połamane wiaderka plastikowe). Jaki przykład daje dla całej społeczności wędkarskiej taki wędkarz pozostawiający swoje śmieci na łowisku? Widząc po minach i grymasach na twarzach dzieci, aż sam się wstydziłem za tych śmieciarzy kalających dobre imię naszego wędkarskiego środowiska.

Pieszą wycieczkę zmęczeni ale w dobrych humorach zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek na ognisku. Po raz kolejny zaplecze logistyczne koła spisało się na medal za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również za niespodziankę od pani Małgorzaty, która upiekła dla wszystkich uczestników przepyszne babeczki.

Tekst i foto. Bogdan Kułaczkowski

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij